Největší skautské události za letošní rok na území Karlovarského kraje patřil uplynulý víkend v Habartově. Závody vlčat a světlušek se tu nesly v duchu filmu Já, padouch. Holky a kluci od 6 do 11 let tak už od sobotního rána stáli před velkým úkolem – zvládnout na soutěžních stanovištích všechny disciplíny a především získat zpět skautskou lilii, kterou během slavnostního nástupu ukradl zlý Vektor.

„Sjelo se sem přes 200 lidí ze všech devíti středisek v kraji. Organizace závodů tak začala už mnoho měsíců předem, kdy bylo třeba vymyslet symbolický rámec, stanoviště, trasu, zajistit ubytování, bezpečnost, hygienu a stravování. Zapojil se celý tým střediska Dýmka Habartov," vysvětloval za organizátory Martin Dvořák. Pátek večer přitom patřil tradičnímu nástupu s vyvěšením státní a skautské vlajky, v sobotu ráno už pak skauti nastoupili v převlecích za filmové mimoně. „Na trať hlídky vybíhaly v desetiminutových intervalech. Čekalo je devět stanovišť s úkoly, z nichž jedno bylo skryté. Vlčata i světlušky si vyzkoušely znalosti z přírody, skautingu, topografie i šifrování. Reakci v krizových situacích ukázali soutěžící, když potkali na trase „opilce", i při první pomoci, kde byly živé figuríny s namaskovaným zraněním. Museli ale také třeba uvařit míchaná vajíčka nebo prokázat manuální zručnost, když museli vytvořit rychlopřenašeč, aby unikli z Vektorova území. Plánek na jeho sestrojení získali při odeslání e-mailu s vyluštěnými kódy," popisoval Dvořák.

Pro závodníky, kteří čekali na vyběhnutí na trasu, byl v areálu připraven doprovodný program, kde si vytvořili pomůcky na zničení Vektora, kuchtili mimoní perníčky, přemýšleli u deskových her, ztvárňovali své superhrdiny a museli zdolat těžkou překážkovou dráhu. Přestože počasí skautům příliš nepřálo a na trati je zastihl i silný déšť se zemětřesením, hon za záchranou skautské lilie jen tak nevzdávali. „Nakonec všech 115 dětí spojilo síly a podařilo se jim zlé mimoně se zákeřným Vektorem v čele porazit. Skautská lilie tak byla vybojována zpět, a mohlo tak proběhnout nervózně očekávané vyhlášení výsledků," usmíval se organizátor. Světluškám a vlčatům šlo totiž kromě medailí také o postup do dalších kol skautských soutěží. „Postupovala vždy jen jedna hlídka. Mezi chlapci – vlčaty se nejlépe dařilo delfínům a krabům z Karlových Varů, z děvčat – světlušek zabodovala hlídka Vydrýsků z Mariánských Lázní," doplnil Martin Dvořák. Putovní trofeje, medaile, diplomy, tematické nášivky na kroj, bloky a další ceny se jim staly zaslouženou odměnou.