Investice do škol jsou jedny z nejdůležitějších investic, jak z rozpočtů měst, tak i kraje. Po minulých letech, kdy se nejvíce investovalo do budov, nyní přichází čas na moderní vybavení.

To dokazuje i poslední případ z Ostrova, kde se po včerejšku mohou pochlubit moderní 3D laboratoří. „Ve 3D laboratoři jsme vybudovali skvělé zázemí, a to jak pro samotnou výuku, tak pro další rozvoj. Díky plně vybaveným stanicím jsme navíc schopni, generovat vlastní obsah pro tablety a pro 3D projekci," pochlubil se ředitel ostrovského gymnázia Jaroslav Šafránek.

Nová laboratoř vznikla z prostor bývalé truhlárny a přestavba trvala necelý rok. Celá realizace byla financována z projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělání v Karlovarském kraji. Nemohlo chybět ani spolufinancování z Evropské unie. Celkové náklady se vyšplhaly na 6,5 milionu korun s tím, že 85 procent poskytla Evropská unie a zbytek na sebe vzal státní rozpočet. „Počítáme, že tím zvýšíme zájem žáků o tyto technologie a tím rozvineme i jejich tvořivost. Je nesporné, že tyto technologie už dnes patří k pracovnímu prostředí. Ať už ve formě 3D konstrukčních nebo animačních programů. I práce s tablety se dnes osvědčují v řadě profesí," dodal Šafránek.

Díky 3D promítání tak mohou žáci doslova nakouknout pod pokličku, a to možností vidět buňky až rozlehlý vesmír.

Nová laboratoř nebude však sloužit jen ostrovskému gymnáziu, ale svou výuku zde budou mít i školy z Karlových Varů, Ostrova, Jáchymova, Nejdku či Hroznětína a Merklína.

Na novinky se může také těšit První české gymnázium v Karlových Varech. Zde totiž každým dnem roste nové západní křídlo.

Celkové náklady včetně dotace a spoluúčasti Karlovarského kraje by měly dosáhnout 49 milionů korun. Kompletní dokončení projektu se plánuje na podzim příštího roku.

Integrovaná střední škola v Chebu prodělala za poslední roky značné změny. Některé jsou veřejnosti viditelné více, jiné méně.

„Například bylo na ISŠ Cheb zbudováno technologické centrum, které je vybaveno špičkovou výpočetní technikou, CNC výukovými stroji, 3D tiskárnou a robotickými zařízeními," uvedl Jan Homolka z ISŠ Cheb.

„Škola tak dnes disponuje odbornou učebnou pro výuku robotizace, která je vybavena dvěma špičkovými robotickými zařízeními," dodal kantor.

Celkové náklady na vybavení této učebny byly více než milion korun. Letos v únoru navíc stavebníci dokončili i přístavbu Integrované střední školy za 49 milionů. V ní naleznou nejmodernější přístroje především studenti technických oborů.

Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov v uplynulých letech investovala prostřednictvím projektů do infrastruktury vzdělávání žáků studijních i učebních oborů více než pět a půl milionu korun.