„Ocenila jsem, že seznam pomůcek jsme měli už na konci minulého školního roku," řekla maminka dvou školáků Pavlína Horáčková z Chebu. „Polovinu jsem už nakoupila a teď mě čeká zbytek. Už teď jsem za pomůcky zaplatila více jak dva tisíce korun, a to zdaleka nejsem u konce. A další výdaje nás čekají v září za učebnice."

I v Karlových Varech začali někteří rodiče nakupovat už v červenci. Koncem srpna už začíná nakupovací boom, ten pravý chaos obchodníci očekávají až v září. Rodiče dětí na Sokolovsku už také začínají s nákupem pomůcek. Kromě tradičních papírnictví vyhledávají rodiny spíše supermarkety, které lákají na akční zboží. „Každý rok je situace stejná. Čekáme, až vylezou slevy v supermarketech. Jako první kupujeme sešity, obuv a další školní pomůcky. Zbytek pak až první dva týdny v září podle požadavku školy," řekla matka osmileté Sabiny Lucie Cetlová z Kraslic.

Dnešní školáci jen těžko zamíří do lavic s obyčejnou aktovkou nebo penálem. Výrobci sází na populární postavy. „Musíme mít na všem mimoně," vylíčila maminka Jana. „Od toho se odvíjí i cena. Normální penál stojí stovku, mimoň vyjde i na tři sta korun. A stejné je to s dalšími pomůckami. Obyčejné desky stojí osmdesát korun, mimoňské až dvě stě korun." Na Karlovarsku zase frčí populární pohádky. Od toho se odvíjí i prodej papírnických předmětů. Děvčátka si vybírají vše, na čem je Elsa z Ledového království, a chlapci si zase vybírají Angry birds.