Později, ale přeci jen se Staré náměstí v Sokolově   více zazelenalo. Po časových skluzech s výběrovým řízením, kdy se řešila cena, přivezli pracovníci ve čtvrtek velké samozavlažovací nádoby, zeminu a hlavně zeleň. Betonovou plochu tak nyní zdobí  lípy, platany, hlohy či sakura.

Město k projektu přistoupilo na základě opakovaných požadavků ze strany majitelů provozoven a nechalo zpracovat  studii. Podnikatelé si totiž myslí, že by to mohlo přispět k většímu ruchu a přílivu zákazníků. Stromy poskytnou hlavně v letních měsících přirozený stín. „Stromy jsou ve velkých samozavlažovacích nádobách, které jsou mobilní a na zimu se tak mohou uklidit," sdělila vedoucí odboru rozvoje města Hana Hůlová.

Jedna z verzí hovořila o tom, že pod zelení, která se potáhne prostředkem celého náměstí, by mohly být umístěny zahrádky místních podnikatelů. Druhá, která zvítězila, nechala předzahrádky  u provozoven a středový pás zeleně byl zúžen kvůli průjezdnosti zásobování a vozidel Integrovaného záchranného systému. Debatovalo se i tom, zda povolit vjezd automobilů na Staré náměstí. „To jsme nedoporučili. Na náměstí je velký pohyb chodců, matek s kočárky a malé děti jsou zvyklé si zde hrát," řekl starosta Sokolova Berka. Ozelenění náměstí podnikatelé i občané vítají.

„V betonovém městě je každá další zeleň dobrý nápad. Jsem pro. Chodím přes náměstí skoro každý den z nedalekého domova důchodců a zejména v letním parnu je to výheň," řekla jedna ze sokolovských seniorek. Město mělo na stole tři varianty. Vybralo tu nejlevnější za 850 tisíc korun. Při schvalování rozpočtu na tento rok však uvolnilo částku o 250 tisíc nižší. „Vedoucí odboru rozvoje města nám předložila tři varianty umístění stromů. Podle návrhu architektky je nejlevnější varianta za 850 tisíc korun včetně mobiliáře. Další byly za 1,1, respektive 1,3 milionu korun," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Přesto bylo město nuceno jít s cenou dolů. Snížily ji například menší stromy. Sokolov si nechal zpracovat studii i na druhé náměstí Budovatelů.
Ta řeší nově celý prostor náměstí – jako jsou povrchy, rozšíření chodníků, řešení dopravy, výsadbu zeleně, mobiliář a do prostoru náměstí také umísťuje víceúčelový objekt. Podle architektů je zde obrovský potenciál. ⋌