Obchodníci podnikající kolem městské tržnice v Sokolově se včera konečně dočkali. Netrpělivě očekávali příjezd slovenských prodejců ovoce a zeleniny. Bez nich jim klesaly tržby. Slováci totiž dokáží do centra přitáhnout zákazníky. První dubnový den se objevil i první stánek. Letos však bude zelenina u tržnice pouze dva měsíce. Sokolov se rozhodl oživit nedaleké Staré náměstí farmářskými trhy a přesunout stánky právě do této lokality.

„Konečně jste dorazili. Je dobře, že tu opět jste," vítala v úterý ráno jedna ze sokolovských seniorek slovenské trhovce. K ní se přidávají i další.„Slyšel jsem, že město prodej u tržnice už nepovolí a přesune jinam. Myslím, že by to byla škoda," říká Jiří Korbel ze Sokolova.Jak upřesnil, obchodníci z okolí si prý zoufají na menší tržby. Jeho slova potvrzuje například prodavačka z pekárny v těsné blízkosti trhů.

„To víte, že je to znát, když tu nejsou Slováci. Tržby jsou menší," potvrdila. Jak však dodala, ještě je brzo a Slováci by měli přijet každým dnem. V pondělí bylo kolem jejího stánku pusto. V úterý ráno, s příjezdem trhovců, lokalita ožila pohybem zvědavých zákazníků. Zelináři tvrdí, že letos přijeli na západ Čech o něco dříve.

„Volali mi ze sokolovské radnice asi před třemi týdny. Pronájem mám letos na dva měsíce. Poté máme možnost se přesunout na Staré náměstí vedle kostela. Lidé jsou zvyklí chodit k tržnici, uvidíme, jak to bude dál," říká jeden ze slovenských prodejců Patrik. Do Sokolova jezdí prodávat ovoce se zeleninou již dvanáctým rokem.

Zároveň přiznává, že minulý rok se jeho kolegové přeli o místa či ceny. „Dva bratři se mezi sebou nějak nemohli dohodnout," upřesňuje. Farmářské trhy by měly oživit skomírající Staré náměstí. Alespoň si to myslí vedení sokolovské radnice. Zastupitelé pro tento účel schválili pořízení pěti nových dřevěných stánků. Přejdou do nich Slováci? „Uvidíme, chtěli bychom," dodává Patrik.

Zda se přesunou, záleží prý jen na nich. „Chceme oživit Staré náměstí pořádáním farmářských trhů. Šanci pronajmout si dřevěný stánek bude mít kdokoliv," potvrdil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Historické centrum už dávno není centrem občanů. Ti se potkají spíše v obchodním centru Michal, kam jezdí většina místních i přespolních za nákupy.