„Sochu zrestauruje Michal Durdis, který se zaměřuje na restaurování sochařských památek, kamenickou práci a také pozlacování," sdělil starosta Miroslav Hrůza.

Přesné stáří samotné sochy nikdo nezná, stejně jako jejího autora. „Sochu v roce 1985 nenašli, a tak ji vyřadili z evidence," vysvětluje starosta. „Nakonec ji našli památkáři, kteří dělali evidenci kostela," řekl Hrůza.

Jak dlouho budou trvat práce na soše? „Práce se musí rozložit. Zatím to vidím na dva až tři měsíce průběžných prací. V současnosti ještě nevím, zda se budou muset některé části vytesat z kamene. Pokud ano, tak se bude čekat i na to," vysvětluje složitost restaurátor Michal Durdis. „Letos to chceme mít rozhodně hotové," objasnil Durdis.

Po bližším ohledání sochy se začala projevovat úskalí její obnovy. „Jak vidíte, na soše jsou k vidění běžné nečistoty, ale také má uražený nos a s hlavou už se taky v minulosti něco dělo," popisuje restaurátor. „Hlavní bude zpevnit kámen," doplnil Durdis.

„Socha Ecce homo slouží k zamyšlení pozorovatele. Zobrazuje postavu trpícího Krista," sdělil nejmenovaný historik, který byl součástí skupiny, jež sochu objevila.

„V současnosti nevíme, kam sochu po její opravě umístíme, protože na jejím místě je teď socha Nepomuka," vysvětluje starosta.

Chlum Svaté Maří je sám o sobě významným poutním místem, kde se pravidelně zastavují věřící. Jedním z unikátů poutního místa je i fakt, že kaple a kostel jsou v jedné budově. Kostel, ve kterém se socha našla, a jeho rozlehlé prostory patří Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Křižovníci jsou jediným řádem českého původu.