Město Sokolov podá trestní oznámení na vedení zkrachovalé společnosti Via Chem Group. Rozhořčení vyvolaly nesplacené miliony z jistiny dluhopisů společnosti a také to, že Via Chem Group na sebe podal insolvenční návrh příliš pozdě. Alespoň si to myslí právníci zastupující Sokolov. Bylo to v lednu letošního roku.

„Vedení firmy mělo insolvenční řízení vyhlásit daleko dřív," tlumočil názor vedení města a právních zástupců starosta Sokolova Zdeněk Berka. Město má u firmy pohledávku ve výši necelých 29 milionů korun. Jde o pohledávky za desítky milionů, zbylé po krachu společnosti Key Investments (KI). I na tuto společnost podal Sokolov trestní oznámení.

„Připojili jsme se k trestnímu oznámení. Myslíme si totiž, že společnost Key Investments postupovala špatně. Byli jsme už v této souvislosti vyslechnuti," řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Nynější trestní oznámení, směřující na firmu Via Chem Group, je podle města z důvodu jakési liknavosti ze strany této firmy. „Z dokladů, které se objevily v rámci insolvenčního řízení, je zřejmé, že představenstvo vědělo o zadlužení společnosti už před lety a vědělo, že závazky nesplatí," upřesnil Berka. První známky platební neschopnosti se prý objevily už v roce 2009, další pak v roce 2012.

Dluhopisy jsou na jméno město Sokolov a jsou uloženy v centrálním depozitáři. Z celkového portfolia představují 93 procent. Zbylých sedm je forma vypůjčení peněžních prostředků. A jako zástava slouží právě cenné papíry. Sokolov svěřil 28,8 milionu korun firmě KI postupně v letech 2001 až 2004. Zpět měl po prodeji dluhopisů získat 40 milionů.

Dluhopisy Via Chem Group vlastní i další města a městské části Prahy. Celkem společnost dluží téměř dvě miliardy korun. V insolvenčním řízení firma navrhla reorganizaci, která by ale znamenala mimo jiné odepsání velké části dluhů. Podle Sokolova firma se svými věřiteli nespolupracuje, a ti se proto obrátili na soud.