Kamerový systém, který bude dohlížet na všechny městské budovy. To je nápad sokolovské radnice, která tak chce zabránit vandalům nebo zlodějům, aby poškozovali městský majetek. Systém přitom bude napojen na pult centrální ochrany. Městská policie zřídí pro tento účel hlídku, která dostane lepší vybavení a bude vyjíždět k případným zásahům.

„Veškeré své budovy chceme mít napojeny na pult centrální ochrany. Jde například o mateřské či základní školy, technické služby nebo plavecký bazén," řekl radní Jan Picka, který je pověřen vedením městské policie. Pult by měl být napojený i na Policii ČR.

„Se státní policií si musíme ještě vyjasnit situaci," konstatuje Picka. Sokolovští strážníci přijali od 1. ledna letošního roku dalšího policistu. Chtěli totiž pokrýt služby i o víkendech. Zejména páteční a sobotní noci, kdy dochází k narušování veřejného pořádku častěji. Přes týden však městská policie noční neslouží a proto se musí dohodnout s Policií ČR. Jak naznačil velitel městské policie, hlídka strážníků bude muset být lépe vybavena o takzvané zásahové prostředky.

Doposud jsou městské objekty chráněny signálními čidly. Na případný signál vyjíždí soukromá agentura a podle vedení města to má několik nevýhod. „Je to pro nás drahé. Myslíme si, že novým způsobem hlídání objektů město ušetří finance a bude to i efektivnější. Nyní totiž soukromá agentura přijede a do objektu nesmí vstoupit. Čeká se na pověřeného pracovníka a do té doby je případný narušitel pryč," dodal Picka.

Nové hlídání městských budov by mělo Sokolov vyjít na 1,6 milionu korun. Instalace by měla postupně nabíhat letos a příští rok. Kamerový systém bude spravovat Sokolovská uhelná. Vedení města chce touto výjimkou zajistit konektivitu celého systému. Místostarosta Sokolova pro oblast školství Ladislav Sedláček má v hlavě nápad, jak kamery využít dál.

„Zajímá nás bezpečnost dětí na školách. Zatímco uvnitř budovy si žáky pohlídá pedagogický sbor, před školou by kamery plnily pasivní kontrolu, jakousi prevenci kriminality," řekl Sedláček. „Před školou se někdy dějí věci. Děti se strkají mezi sebou a nikdy nevíte, které vletí pod auto do nedaleké silnice," řekl jeden z rodičů.