Jedním z nápadů, jak oživit sokolovské Staré náměstí, je přesunout sem knihovnu, která nyní sídlí v zámku. Přijít do této skomírající lokality by tak mohlo nově na 60 tisíc lidí ročně. Právě tolik jich navštěvuje knihovnu. Budovu, kde by měla sokolovská knihovna nově sídlit, vlastní Karlovarský kraj. Je ochoten ji přenechat Sokolovu, a to za směnu pozemků a případný doplatek.

„Co se týče pozemků, tak jde o parkoviště u sportovní haly naproti integrované střední škole nebo pozemky u domova pro osoby se zdravotním postižením Sokolík. Jak to bude či nebude s případným doplatkem, se vyčísluje v těchto dnech," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Prázdnou budovu na Starém náměstí opustila teprve nedávno jedna z velkých drogerií. Chodilo málo zákazníků a údajně nevyhovovaly ani skladové prostory. „Dům je třípatrový, kdy je v každém z nich 400 metrů čtverečních. Popřípadě se dá přistavět na terase. Rozhodnutí bude na zastupitelstvu," upřesnil starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Po přidání další zeleně, přesunutí farmářských trhů na náměstí a případném ateliéru ve zdejší ZUŠ už je knihovna dalším z nápadů, jak oživit skomírající centrum města. Letos by Sokolov chtěl vše připravit tak, aby mohl jít návrh do rozpočtu na rok 2015. Hrubé odhady na rekonstrukci jsou 10 milionů korun. Zároveň by zde měl vzniknout malý informativní výstavní okruh o městě pro turisty a víceúčelový společenský a vzdělávací sál.

„Svou možnost prodávat zde své výrobky by mohly mít i neziskové organizace," konstatuje druhý z místostarostů Ladislav Sedláček. „Líbí se mi prostředí i terasa, na které by mohla být čítárna. Zřejmě by zde mohl být i bezbariérový přístup a oddělení pro dospělé zřídit dole, pro děti nahoře. Nyní to je přesně naopak," řekla ředitelka sokolovské knihovny Daniela Drobečková.

Základem je podle ní získat více metrů čtverečních než dosavadních zhruba tisíc v sokolovském zámku.
Nynější knihovna má po letech novou čítárnu. O náklady na rekonstrukci se město podělilo s Karlovarským krajem, celkem se pohybovaly kolem jednoho milionu korun.
Co s ní? Existují dvě varianty. Buď zůstane v přízemí sokolovského zámku, kde nepřekáží, nebo se přestěhuje též.