Většina z nich je u kina Alfa, některé v ulici U Divadla. Zhruba třetina bytů je rekonstruována, zbytek dělá městu ostudu, protože jde o vybydlené objekty. Jednou z možností, pokud je město koupí, je demolice a následné parkovací plochy či stavební parcely.

„Byl zde realitní makléř, který zastupuje majitele bytových jednotek. Z původního požadavku byl majitel ochoten slevit dva miliony korun na výsledných 34 milionů. Nabídka však ještě musí přijít oficiální cestou. My si necháme poté udělat posudek svůj, který předložíme radě města, komisi rozvoje města a zastupitelům," říká starosta Sokolova Jan Picka.

Pokud město objekty koupí, bude několik variant, co s nimi. „Jednou z nich je například demolice a výstavba parkovišť, zejména u kina Alfa. Další je příprava stavebních parcel," naznačil možnosti místostarosta Karel Jakobec. Bourat by se mohlo za pomoci dotace. Pak je však nutná udržitelnost projektu. Nebo bourat za vlastní a pozemky moci ihned prodat. Zhruba 200 bytů prodalo město Alexandru Kendikovi v roce 2006 za 10 milionů korun. Ten začal s jejich postupnou rekonstrukcí, která po čase ustala.

„Tehdy dlužili neplatiči městu kolem 13 milionů a dluh šel raketově vzhůru. Dostat tehdy neplatiče z bytu trvalo soudní cestou 2 až 3 roky. Rodinám s dětmi jsme navíc museli shánět náhradní bydlení," zavzpomínal Jakobec.
Nový majitel poté podal, podle slov starosty, na neplatiče zhruba 1600 žalob.

„Myslím, že panuje všeobecná shoda v tom, byty koupit. Počkáme na posudek, ale v rekonstruovaných bytech jsou investice vidět a ty byty mají určitou hodnotu, se kterou je třeba počítat při případné koupi. Chceme se navíc vyhnout tomu, aby byty koupili případní spekulanti," dodal.