Úderem čtrnácté hodiny se v pátek otevřely volební místnosti a lidé začali vybírat nové krajské zastupitele a senátory. Už v prvních minutách do nich zamířili první voliči. Největší nápor se přitom očekává v sobotu.

Například v jednom z kraslických okrsků byla první voličkou důchodkyně Viktorie Fírková. „Nemá to nějak zvláštní důvod, že jsem byla jako první. Donutily mě k tomu rodinné povinnosti. Nicméně ale považuji za důležité volit," uvedla. O tom, komu hlas nakonec dá v krajských i senátních volbách, se radila s přítelkyní. „Doufám, že se po volbách změní sociální situace, a to rapidně. Od nové krajské vlády a senátorů očekávám, že se zasadí o lepší žití pro handicapované a ty, kdo se ocitli v tíživé sociální situaci," doplnila.


Volební komise se už od začátku dohadují o tom, jaká asi bude volební účast. Podle zkušeností z minulých let jsou členové přesvědčení, že budou mít i dlouhou chvíli. Jsou proto vybaveni i věcmi, kterými se zabaví. Na jejich stolech nechybí knihy nebo křížovky. „Když se budu nudit, určitě si sezení ve volební komisi zkrátíme debatováním s kolegy, luštěním křížovek nebo čtením," řekla členka jedné z volebních komisí Tereza Tremlová.

Volební místnosti se v pátek uzavřou ve dvaadvacet hodin. V sobotu je voliči mohou navštívit od 8 do 14 hodin. Pak se volební místnosti definitivně uzavřou a začne sčítání hlasů. Český statistický úřad ohlásil, že je následně plně připravený přijímat a zpracovávat data. „Systém jsme prověřili, aby vše proběhlo hladce," uvedl ČSÚ.

Pro zopakování. Volební místnosti se v pátek otevřely ve 14 hodin a lidé mohou své hlasovací lístky vhazovat až do 22. hodiny. V sobotu mají šanci ještě od 8 do 14 hodin. Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

Jak hlasovat? V případě krajských voleb lidé mohou na vybraném hlasovacím lístku preferované strany podpořit zvolení nejvýše čtyř kandidátů, a to označením pořadového čísla před jejich jménem. Kandidátům bude nově stačit k dosažení mandátu pouze pět procent preferenčních hlasů namísto deseti. Lístek pak před vhozením do volební urny musí voliči zasunout do šedé hlasovací obálky. Tu dostanou od volební komise.

Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do žluté obálky. Tento lístek se nijak neupravuje. Lidé by to neměli splést, protože jejich hlasy by byly neplatné.