Unie tak reaguje na plány řady měst, která se rozhodují, zda herny uzavřít, nebo jen omezit jejich provoz. Mnohé samosprávy se přesto kloní spíše k co největší regulaci hazardu a s názorem unie se neztotožňují.

V kraji proti hernám přitom urputně bojuje aktivista a karlovarský zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „V případě Karlových Varů mohou být provozovatelé ještě pár měsíců v klidu, protože současná magistrátní koalice je chrání. Věřím ale, že veřejnost svojí aktivitou PRO referendum už tak tolerantní nebude," uvedl. Proklamace provozovatelů o vzniku černých a nelegálních heren jsou podle něj absurdní, protože městská policie jim v tom jistě dokáže zabránit. Kdyby ne, policie státní to potom snad už dokáže. „První pokus o úsměvné herny neherny jsem ve Varech zaznamenal na Sokolovské a mezi školami na Lidické ulici. Tak se zmíněné policejní a kontrolní aparáty města mohou předvést," dodal Kotek.

Proti zákazu heren je kromě finančních ztrát pro rozpočty měst a obcí vznik černých heren a jiných nelegálních forem hazardu. Radnice by se mohly dostat do stejné situace, v jaké se nyní nachází mnoho měst, v nichž byly legální hrací automaty zakázány," říká Kateřina Navarová z Unie herního průmyslu ČR. Poukazuje na řadu studií, které dokazují, že uzavření heren nedonutí gamblery umírnit se.

„Většina závislých hráčů kombinuje více druhů sázkových her, třeba poker nebo kurzovní sázky. Samotný zákaz hracích automatů nic nevyřeší. Zrušit je možné automaty, ale ne hráče. Ti se jenom přesunou do míst, kde herny ještě existují, nebo do černých heren, případně začnou s jiným druhem sázkových her," konstatovala Navarová.

Poukázala také na to, že uzavřené herny se poměrně jednoduše mění na občanská sdružení a pak fungují jako soukromé kluby, kde se ale provozuje klasická herna. „Města musí k omezení hazardu přistupovat s rozmyslem. Regulace heren včetně snížení jejich počtu je potřebná a přinese výsledky v podobě snížení celkového počtu automatů. Zároveň ale v praktickém řešení regulace panuje chaos, protože se míra regulace liší od města k městu a v podstatě se může měnit na každé schůzi zastupitelstva podle aktuálních politických potřeb," doplnila.

Aktuálně řeší omezení provozu heren město Kraslice na Sokolovsku. V návrhu se počítá s variantou nulové tolerance, tedy úplného uzavření heren, ale také například regulace jejich počtu nebo vymezení lokalit, kde by mohly herny fungovat. Město nyní sestavuje pracovní skupinu, složenou ze zástupců města, neziskových organizací, ale třeba i církve a provozovatelů heren, aby se docílilo co nejefektivnějšího řešení. Místostarosta Kraslic Otakar Mika uvedl, že ve hře jsou zatím všechny tři varianty. Osobně se ale domnívá, že k úplnému omezení hazardu nedojde. „Musíme nicméně reagovat na to, že roste počet hráčů," uvedl. Poukázal na to, že zatímco v minulosti radnice inkasovala za výnosy z hazardu okolo 1,6 milionu, za loňský rok to bylo o téměř čtyři miliony více. „A máme za to, že v automatech nejčastěji končí sociální dávky," doplnil.

Například Chebsko už má v provozu heren jasno. Město před více než dvěma lety schválilo vyhlášku, která omezuje provozní dobu všech restaurací, barů a heren, ve kterých se nachází automaty. Taková zařízení musí zavírat v 17 hodin. Opatření omezení provozu podle chebského místostarosty Michala Pospíšila splnilo svůj účel. „Na problematických místech je daleko větší klid a počet heren se v Chebu snížil z 84 na 27," doplnil. Cheb by přitom do budoucna chtěl hazard odsunout do městské části Svatý Kříž.

Pod kontrolou městské policie je od druhé poloviny loňského roku čtyřiatřicet heren, které zůstaly oficiálně povoleny na území města Karlovy Vary. Strážníci zjišťují, zda provozovatelé heren dodržují deklaraci, v níž se zavázali dodržovat jistá pravidla, například instalování záznamových kamer.

Žádná z heren zatím nebyla vyřazena kvůli nesplnění podmínek ze seznamu, který vznikl po spolupráci magistrátu s Unií herního průmyslu. Městská policie do konce loňského roku prověřovala herny ve větším rozsahu zhruba třikrát, v kontrolách pokračuje i letos.

Ve městě jsou ale ještě zhruba dvě desítky heren, které sice v seznamu nejsou, ale přesto fungují. Těmto hernám vydalo licenci na provozování videoterminálů Ministerstvo financí.

Podle mluvčího města Jana Kopála tak o jejich osudu může rozhodnout právě jen ministerstvo. „Požádali jsme o jejich zrušení a čekáme na rozhodnutí," uvedl Kopál.

Situaci v krajském městě ostře kritizuje zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA), aktivista, který se útlumem hazardu ve městech dlouhodobě zabývá. „Výmluvy funkcionářů města, že to oni ne, ale ministerstvo, jsou liché. Takováto povolení byla od prvopočátku nezákonná a město takové herny mělo dávno zavřít," zdůraznil.

Podle Kotka Karlovy Vary zaplavila v předchozích deseti letech doslova lavina herního průmyslu svými výherními hracími přístroji. Po opoziční kritice vydalo předchozí vedení města (ODS a ČSSD) vyhlášku, kterou v roce 2009 stanovilo 38 adres, na kterých herny mohou být provozovány.

„Nové koaliční vedení města neučinilo vůbec nic k tomu, aby vyhlášku uplatnilo a 80 nezákonně provozovaných heren zrušilo," podotkl Kotek.

A dodal, že v polovině loňského roku, když zastupitelstvem prošel opakovaně pětkrát opoziční návrh vyhlášky na zrušení hazardu, udělalo však neuvěřitelnou teatrální promo kampaň. „To když přijalo vyhlášku novou. Uzákonilo v ní nových 34 adres, na kterých mohou být herny, které si nadiktovali sami VIP provozovatelé hazardu. Karlovy Vary jsou s 50 obyvateli na jeden hrací přístroj hazardem nejzamořenějším městem," dodal Kotek.