Stále více lidí, zejména z Kraslicka, se místo na český úřad práce obrací na německé pracovní agentury v nedalekém Klingenthalu. Pokud se žadatel osvědčí, sežene práci prakticky ihned. Za poslední rok tam našlo uplatnění nejen mnoho mladých lidí bez praxe, ale i zkušených řemeslníků či odborníků. Německé agentury však upozorňují, že neberou každého. Uchazeč musí ovládat němčinu, vlastnit řidičský průkaz i auto a samozřejmostí je bezúhonnost.

Jednou z personálních agentur, která působí na německém trhu práce jedenáct let, je Interim Zeitarbeit GmbH. Od roku 2011 zprostředkovává práci pro uchazeče z ČR. „Sháníme obory od dělnických profesí po kancelářské, ale i ve zdravotnictví. Vzhledem k tomu, že zájem českých uchazečů pracovat v Německu stále vzrůstá, otevřeli jsme v Klingenthalu novou kancelář. Tím jsme blíže a rychleji k zastižení," řekla personalistka Marcela Novak.

Jak dodala, firma od otevření pracovního trhu Čechům sehnala práci stovkám našich lidí. Pobočky v Klingenthalu a v Hofu dokonce mají v kanceláři česky hovořící personalisty. „Od českých uchazečů vyžadujeme dobré jazykové znalosti, ochotu pracovat na směny a spolehlivost. Velká poptávka je po řemeslnících v jakémkoliv oboru," dodala Novak.

„Výhodou je nabídka regionální práce s možností každodenního návratu domů a mnohem vyšší plat," říká Tomáš Fojtík, který je zaměstnancem jedné z pracovních agentur. I další ze zaměstnanců vidí jednoznačnou výhodu v platových podmínkách. „V Čechách jsem pracovala v několika supermarketech za 11 tisíc, a to včetně víkendů. V Německu si vydělám mnohonásobně víc, a to nepočítám další bonusy, jako jsou přídavky na děti. Na jedno dítě činí 4 tisíce korun, bez ohledu na výši mého platu," říká Ladislava Fedorová z Kraslic.

Podle úřadu práce přeshraniční burzy práce nebo obdobné poradenské dny, na které míří i němečtí zaměstnavatelé, jednoznačně snižují nezaměstnanost v regionu.
„O podobná setkání s německými zaměstnavateli je velký zájem, míří na ně stovky lidí. Burzy nejsou určené jen uchazečům o zaměstnání, ale i široké veřejnosti, která není v naší evidenci. Němečtí zaměstnavatelé poté mohou kontaktovat i jejich pracovní agentury. Němci si pochvalují i lepší jazykovou vybavenost Čechů oproti minulým setkáním," řekla vedoucí oddělení zaměstnanosti karlovarského úřadu práce Martina Klánová. Nyní prý pracují na tom, aby měli zpětnou vazbu z Německa o tom, jaké procento žadatelů uspělo.