Dětské jesle v Sokolově nebudou. Mateřská škola pro dvouleté ano. Jesle totiž mají zcela odlišný režim, přísnější předpisy na samotné zřízení i následný provoz, což stojí nemalé peníze, a to se Sokolovu moc nezamlouvá. Matky, většinou dvouletých dětí, volají po zřízení mateřinky v Sokolově zhruba dva roky. Město tak trochu šalamounsky vyřeší problém a vyjde jim vstříc.

„Jesle mají zcela jiný režim. Například na každých šest dětí musí být jedna zdravotní sestra," nastínil starosta Sokolova Zdeněk Berka. Jinak musí vypadat i umývárny, záchody a další. Končící mateřská dovolená tak může být problém pro matky, které mají dítě mladší tří let. Potřebují ho umístit do mateřské školy, protože nastupují v zaměstnání na plný úvazek.
„Zatím jsem nenašla v Sokolově školku přijímající dvouleté děti," sdělila jedna z matek.

Podle ní jsou školky povinny přijmout určitý počet dvouletých dětí, pokud matkám končí mateřská dovolená. Napsala tedy na radnici. Podle pravidel schválených Radou města Sokolova je hlavním kritériem pro přijetí dítěte trvalý pobyt dítěte a jednoho zákonného zástupce v Sokolově. Dalším je předškolní věk dítěte, následuje umístění dětí prokazatelně zaměstnaných zákonných zástupců a další. V případě rovnosti kritérií rozhoduje věk zapisovaného dítěte, kdy je upřednostněno dítě starší. „Dopředu nelze odhadnout, kolik dětí a v jakém věkovém složení se k zápisu dostaví. Nemohu tedy sdělit, které zařízení bude moci dvouleté dítě přijmout," konstatovala Andrea Škivrová ze sokolovské radnice.

„Naplnila se stoprocentně kapacita ve všech sedmi mateřinkách zřizovaných městem. V některých případech jsme museli odmítnout děti, jejichž rodič si zvolil pouze dvouletou mateřskou dovolenou," řekl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Kromě zmíněných sedmi MŠ působí v Sokolově ještě jedna soukromá. Podle Berky, který je zároveň senátorem, to není jen problém Sokolova, ale celé ČR. „Na náš stát tlačí Evropská unie. Podle Barcelonské výzvy by prý mělo být ve školkách 35 procent dětí do dvou let. U nás jich je pouze 8 až 10 procent," dodal Berka.