Starosta Valče na Karlovarsku Aleš Kubísek (Nezávislí) rezignoval před pár dny na svůj post. Důvodem je podle něho záměrné zahlcení úřadu, o něž se měl postarat jeden z bývalých zastupitelů. „Poslal na obecní úřad desítky podnětů na různá posouzení, chtěl ověřit či dohledat mnoho materiálů, čímž zcela zaměstnal chod radnice. Podle mě to byl záměr, abychom nemohli konat v jiných, daleko potřebnějších věcech. Neměl jsem čas to řešit, protože jsem neuvolněný starosta,“ vysvětluje své důvody Kubísek, který je zaměstnancem Národního památkového ústavu. Ve funkci zůstává do 31. května, od 1. června bude vedením obce pověřena místostarostka Michaela Holubcová.

Mimořádné zastupitelstvo, na němž by se mohlo rozhodnout o novém starostovi, by se podle Kubíska mělo konat v týdnu od 8. do 12. června. Místní zastupitelstvo má 9 členů, 5 z nich tvoří koalice, 4 opozice. Otázkou bude, zda současné politické rozložení zůstane zachováno.

Podle opozičních Pirátů se starosta Kubísek nechoval příliš demokraticky. „Otevřená diskuse byla systematicky potlačována, přičemž jednotlivé projekty se prosazovaly silou, bez ohledu na potřebu přesvědčovat o jejich správnosti ostatní zastupitele a občany, jejichž připomínky, pochybnosti či dotazy se setkávaly s čím dál hlubším opovržením a přezíráním,“ namítá například zastupitel Jiří Metod Kassl.

Kubísek oponuje naopak tím, že opozice se chovala na jednání zastupitelstva nevhodně a že některé problémy vyústily v řešení osobních záležitostí.