Stovky lidí se podepisují pod petici za záchranu Záchranné stanice handicapovaných živočichů Drosera v horské Bublavě na Sokolovsku. Podpisovou akci rozjeli obyvatelé Bublavy jako protest proti rozhodnutí zastupitelů, kteří stanici vypověděli nájemní smlouvu. Drosera má pozemky opustit do začátku června.
Obec argumentuje tím, že Drosera soustavně porušovala nájemní smlouvu, například při budování přípojky elektřiny neměla potřebná povolení, údajně načerno stavěla i některé stavby.

„V nájemní smlouvě stojí, že nás o stavbách měla Drosera informovat, problémů bylo více. Mnoho věcí se dodatečně legalizovalo," uvedl před časem starosta Bublavy Igor Jirsík. Teď už je obec zdrženlivější a nechce se k vypovězení smlouvy více vyjadřovat. Patrné je to, že z místa bývalé skládky o rozloze necelých dvou tisíc metrů čtverečních stanice po sedmi letech zmizí. To se ale nelíbí řadě místních.

Bublavská Lenka Vebrová iniciovala společně s dalšími petiční akci. Od konce března ji podepsalo už téměř pět stovek lidí. „Nesouhlasíme s rozhodnutím Bublavy o ukončení provozu záchranné stanice pro handicapované živočichy a přejeme si zachování stanice na Bublavě. Věříme, že činnost stanice je pro obec přínosem. Zařízení takového druhu, které si klade za cíl pomáhat, jistě nepředstavuje pro obec takovou hrozbu, aby se vedení obce uchýlilo k takovému rozhodnutí, a věříme, že vše se dá vyřešit jinou cestou ke spokojenosti obou stran i nás občanů," stojí v petici. „Peticí nechceme nikoho špinit. Chtěli bychom jí docílit toho, aby si obě strany sedly a rozumně se domluvily. Slyšíme na Bublavě, že o stanici tady nikdo nestojí, že se tam scházejí divní lidé. To ale není pravda. Chodíme tam s dětmi, další lidé sem míří z celého Kraslicka a širokého okolí," řekla Vebrová.

Správce stanice Vladimír Tomáš Smolík zprvu mluvil o tom, že provoz stanice, která je v Karlovarském kraji ojedinělá, může definitivně skončit. Včera přišel se zprávou, že Droseru se podaří zachránit. Jako první přispěchalo na pomoc město Kraslice, které nabídlo pozemky u řeky v blízkosti hranic. Droseře pak podalo pomocnou ruku dalších devět subjektů. „Nesmírně si vážím všech nabídek. Nyní už mohu s jistotou říct, že zůstaneme na Bublavě v krásné přírodě. Pozemky nám nabídl místní podnikatel. Přemístíme se k řece na ještě mnohem rozsáhlejší pozemky," řekl Smolík. Lidé dokonce navrhli stanici zřízení transparentního účtu, na který chtějí posílat peníze na přemístění stanice. Veřejnost tak bude moci už brzy začít posílat pomoc.

Droseru teď čeká velké stěhování. Rozebrat se musí voliéry, rozletová klec a další zařízení. Postarat se přitom stanice musí během stěhování o celou řadu zvířat, která v Droseře našla trvalý domov, neboť kvůli svému handicapu se už nemohou vrátit do volné přírody. „Vše ale zvládneme. Máme před sebou hodně práce. Na pomoc se s materiálem hlásí mnoho lidí. Děkujeme za to," doplnil Smolík.

Drosera zachrání ročně stovky poraněných zvířat, jde především o dravce, kteří jsou popálení od stožárů vysokého napětí. Jde ale třeba i o vyhládlé srnky, poraněné netopýry nebo kachny. Do nových prostor se přemístí i prezentační voliéry, kde mohou lidé krmit třeba mývaly. Přibude i zbrusu nový ekokoutek.