Pomoci opuštěným kočkám. To je cílem projektu Strom splněných kočičích přání, který se v polovině prosince rozjel po celé republice. Na peníze od dárců čekají desítky útulků pro kočky, přičemž mezi nimi je i ten v Kraslicích, který je jediný v Karlovarském kraji.
Podle organizátorů sbírky může veřejnost pomoci a přitom zůstat sedět v teple svých domovů nebo kanceláří. „Rozjela se opět tradiční internetová sbírka na podporu koček v péči občanských sdružení," říká organizátorka sbírky Františka Kernová s tím, že provozovatelé útulků si i letos přejí krmení, pelechy, léky nebo třeba rovnou nové domovy.

Sbírky pro opuštěné kočky se těší stále většímu ohlasu ze strany veřejnosti. Svědčí o tom výtěžky za poslední roky. V roce 2010 se vybralo 96 tisíc korun, o rok později to bylo už 740 tisíc a loni to bylo už 1,3 milionu korun. „Letos budou ve splnění svých přání doufat kočky z 34 organizací ze všech koutů ČR. Každé kočce je možné koupit jeden dárek a zároveň virtuálně naplnit její misku, tedy přispět na krmení a stelivo. Lidé mohou podpořit také jeden velký projekt od každého útulku," poukázala.

„Strom splněných kočičích přání má za cíl podpořit organizace pečující o opuštěné kočky a pomoci tak uhradit výdaje na krmivo, léčbu a veterinární péči. Na stránce www.kociciprani.cz naleznou lidé profily jednotlivých koček a jejich přání. Jednoduše si tak může každý vybrat konkrétní zvíře, jehož příběh dotyčného zaujme nebo které třeba pochází z jeho oblasti. Dárek mu lze zakoupit a poslat přes e-shop, donést osobně anebo peníze na něj poslat přímo na účet útulku. Každý dárce dostane na konci akce fotografii ´své´ kočky s dárkem a může ji také zajít navštívit."

Účastnící se organizace jsou občanská sdružení, jejichž provoz zajišťují členové a dobrovolníci zdarma, ve svém volném čase a jejichž činnost je převážně hrazena pouze z darů jejich příznivců. „Nejedná se o útulky financované městy, proto je každá pomoc velmi vítaná. Většina koček čeká na nový domov v takzvaných depozitech, tedy v běžných domácích podmínkách s individuální péčí. Pořadatelem je občanské sdružení Devět životů, veškerou práci kolem akce vykonávají jeho členové a jedna dobrovolnice také zdarma, tím pádem jde opravdu každá koruna tam, kde je potřeba," doplnila.

Provozovatelka útulku Konec toulání v Kraslicích doufá, že i na kočky v Karlovarském kraji si lidé vzpomenou. Útulek je totiž přímo závislý na pomoci druhých. A ti podle slov provozovatelky Alexandry Jančové, která je učitelkou na kraslické základní škole, pomáhají. „Společně s žáky jsme prodávali jejich výrobky a výrobky učitelů, rodičů a našich příznivců při rozsvícení vánočního stromku v Kraslicích. Účastnili jsme se i dvou vánočních trhů při adventních nedělích na Bernardu v Královském Poříčí. Utržené peníze budeme nyní sčítat a rozdělíme je jak na provoz mého útulku, tak pro Záchrannou stanici handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě," řekla Jančová.