Porcelánka ve Stružné, která původně zaměstnávala desítky místních obyvatel, neměla po roce 1989 zrovna štěstí na osvíceného majitele. Postupně změnila několik vlastníků, ať už se jednalo o Čechy anebo cizince, a vše dopadlo tak, jak muselo. Objekt se postupně rozpadal. "Postupem let bylo patrné, že ani jeden z nich ji nezakoupil s dobrým úmyslem. Poslední dějství se odehrálo před pár lety, kdy podvodník celý objekt zdemoloval a vyraboval. Od té doby byla na porcelánku opakovaně uvalena exekuční dražba od různých věřitelů, ale vždy těsně před zahájením byla dražba zastavena," shrnula běh událostí Zuzana Večerková, starosta Stružné.

Navíc podle ní do areálu tajně vnikali různí „lidé“, především v noci a vozili sem komunální odpady, takže z bývalé porcelánky vznikla jedna nefalšovaná černá skládka. "Ta postupně zarůstala náletovými stromy, takže nakonec ani nebylo poznat, že se v té buši nachází tuny a tuny sutin a že tam kdysi stálo několik patrových budov," neskrývala rozhořčení starostka.

Petr Kulhánek, hejtman, Karlovarský kraj
Hejtman Kulhánek na 180milionové dědictví nenaletěl, obrátil se na policii

Když už to vypadalo, že se obec musí smířit s faktem, že má uprostřed obce „hrůzovec“, přišel obrat a Stružné letos svitla poměrně velká naděje. "Do celého průběhu všech dřívějších nepovedených dražeb vstoupil soud a ten nařídil soudní exekuční dražbu, ovšem s poměrně vyšší vyvolávací cenou, než byly doposud. Přesto se zastupitelstvo rozhodlo zúčastnit se a pokusit se získat „porcelánku „ do vlastnictví obce právě proto, aby se začalo konat, a následně proto, aby si obec zajistila pravomoc rozhodnout o další její budoucnosti," vysvětlila starostka Večerková.

Dražba se konala v květnu. Stružná porcelánku s pozemky úspěšně vydražila a ihned vypsala poptávkové řízení na kompletní recyklaci a úpravu povrchu. Byla vybrána firma ZEMA-KV, s.r.o., která nastoupila počátkem října a v první dekádě listopadu byl celý upravený areál obci předán. "Obyvatelé se nestačili divit, jak perfektně firma pracovala a jak se nám všem rozkryla další část Stružné. Nyní máme 10 000 m2 jednu velkou rovinu, k jejímuž využití obdrželi obyvatelé od obce dotazník, co by si na tomto místě představovali, co jim chybí a co by naši obec pozvedlo zase o kus dále," doplnila starostka. Výsledky už jsou už sice známy, ale obec je chce nejprve představit místním občanům, a teprve pak je zveřejnit. "Takže i takový může být vánoční dárek," uzavřela starostka Večerková.