Tatér Jiří Blecha zažil za svou osmnáctiletou kariéru nejrůznější módní vlny. Tetoval šestnáctileté puberťačky i pány v důchodu. Podle svých slov ale vždy tetuje to, co chce on – představy některých klientů je totiž potřeba usměrnit. Sám přitom žádné tetování nemá.

„Lidi, co přicházejí se zájmem o tetování, se v zásadě dají rozdělit na dvě skupiny," vykládá tatér. „První skupina se nechá hodně ovlivnit módními trendy a celebritami. Třeba se ukáže Rihanna s tetováním na klíční kosti, a druhý den se hned ukáže několik zájemců, kteří to tak chtějí taky." V současné době jsou podle něj v kurzu hlavně nejrůznější texty a nápisy. „Jsou to hlavně motta, úryvky z textů písní nebo i z bible," vysvětluje Blecha. „V poslední době pozorujeme, že lidé upouští od tetování na lopatku, na rameno a podobně. Naopak častěji vyžadují tetování na žebra nebo vnitřní stranu paže," popisuje Alena Blechová, provozovatelka tetovacího salonu. Podle ní mají dnes lidé častěji hned zpočátku odvahu k rozměrnějším motivům.

Druhá skupina zákazníků je podle Blechových přemýšlivější. Motiv volí dlouhou dobu předem, důkladně ho konzultují s tatérem. „A někdy se taky stane, že někdo přijde, že chce tetování. Ale vůbec zatím netuší, co by to mělo být," tvrdí Blecha. „S takovým člověkem si pak povídám. Zjišťuju, co ho baví, co je pro něj důležité. Vášniví muzikanti pak třeba odcházejí s motivem sluchátek, jiní třeba preferují něco ze sportu," říká.

Jiří Blecha současně označuje tetování za povolenou drogu. „Z některých lidí se pak stávají takoví sběratelé. Například jeden klient u nás začínal s jedním tetováním čtyři roky zpátky. Dnes už má bez tetování v podstatě jen obličej. Chodil sem každé dva týdny," popisuje tatér.

Lidé s nereálnými představami podle něj do salonu nechodí. „Každý nápad se dá zrealizovat. Některé představy je ale samozřejmě potřeba trochu usměrnit. To když chce někdo třeba hodně detailní motiv na malé ploše," vysvětluje Blecha. „Vždy se snažím tetovat to, co chci i já. Neexistuje, že bych vytetoval nesmyslný motiv jen s vidinou výdělku," říká tatér.

Věkové kategorie tetovaných jsou podle Blechových rozličné. „Šestnáctileté samozřejmě nejprve posíláme pro souhlas rodičů. Kromě mladých sem ale chodí i tátové od rodin, nebo dokonce důchodci," říká Alena Blechová. „Tetoval jsem třeba manžele těsně před důchodem s vášní pro motorky. Na stará kolena si prostě začali užívat," vypráví Jiří Blecha. Sám tatér ale žádné tetování prozatím nemá. „Bolí to," směje se. „Jsou v tom ale trochu i obavy, komu se svěřit. Když si někoho vyhlídnu, je pak třeba z Krnova, a dojet tam, na to zase nemám čas. Stejně tak už asi čtyři roky plánuju udělat si tetování sám, ale vůbec nestíhám. Kovářova kobyla tak jako obvykle chodí bosa," uzavírá Blecha.