Jasné je to po středečním jednání výboru věřitelů u Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde výbor věřitelů odsouhlasil reorganizaci firmy. Tu si pod svá bedra definitivně bere nadnárodní italská společnost Marzotto. Ta v Česku má svou pobočku i v Brně, kde zaměstnává tisíc lidí.

Soud už během několika dní rozhodne o ukončení insolvence. Pro kraslickou textilku to znamená záchranu. „Byli jsme v nejistotě a už několikrát jsme zažili omezení pracovní doby kvůli dluhům firmy. Teď je vše jinak. Strach je pryč a zdá se, že Sametex čeká nová éra," řekl včera jeden z vedoucích pracovníků firmy. Jméno si nepřál zveřejnit. Sametex nyní zaměstnává asi stovku lidí. Během tří let by se počet pracovních míst mohl až zdvojnásobit. Při nedávné návštěvě firmy to slíbil prezident společnosti Antonio Favrin. „Budeme navíc modernizovat výrobu. Už za rok musí mít pobočka v Kraslicích takový výkon, aby obstála na trhu," uvedl.

Marzotto už do kraslické pobočky ´nalila´ desítky milionů korun. Nakupuje nové stroje a zavádí nové výrobní procesy. Firma se doposud zabývala výrobou oděvních sametů, plyše a potahových látek. Nově se pustí do výroby kvalitních dámských a pánských oděvů s použitím luxusních vláken, jako je kašmír, hedvábí nebo len. Sametex tak chce zvýšit výrobu až trojnásobně. Pro Kraslice s poměrně vysokou nezaměstnaností kolem dvanácti procent je to dobrá zpráva. „Svou výrobu tu bude mít významná nadnárodní společnost, která se navíc zajímala o to, kde by mohla stavět další výrobní prostory," řekl Otakar Mika, místostarosta Kraslic a jednatel vodohospodářské Kraslické městské společnosti, která je také věřitelem Sametexu. Ten jí dluží přes 1,5 milionu korun. KMS přitom vyšla firmě vstříc, když jí ještě před vyhlášením insolvence vystavila splátkový kalendář a neodstřihla ji kvůli dluhům od dodávek tepla a vody, aby mohla výroba dál pokračovat.

Finanční problémy měl Sametex už roky. Do insolvence ho nasměrovala sama mateřská firma Redaelli Velutti, které Sametex dlužil nejvíce, a to 175 milionů korun. Marzotto byla jedinou společností, která o Sametex projevila zájem a předložila reorganizační plán.