Ryjí a ryjí. Divoká prasata už decimují nejen parky ve městech a příměstské louky, ale čím dál více se stahují k sídlištím a obytným domům. Například v Drahovicích v Karlových Varech to nyní vypadá jak po kobercovém náletu. Na četné stížnosti obyvatel zareagoval Karlovarský kraj a krajští zastupitelé už schválili odměnu tisíc korun za zastřelení divočáka na nehonebních pozemcích. Podpora odstřelu černé zvěře mimo honitby ale bude mít svá pravidla.

„Příspěvek pro daný kalendářní rok bude činit 150 tisíc korun. Žadatelem bude obec či město a maximální výše dotace pro jednoho lovce činí padesát tisíc korun. Během roku tedy může ulovit pouze padesát kusů," uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Myslivci si navíc mohou zažádat o tisícovku za už skolené kusy, protože dotace krajští zastupitelé schválili sice v rozpočtu na příští rok, ale platí i pro rok letošní. Žadatel o příspěvek je zároveň povinen přiložit rozhodnutí o povolení k lovu, laboratorní potvrzení o vyšetření ulovených kusů krajskou veterinární správou včetně evidenčního čísla plomby a identifikaci ulovené zvěře i žadatele.

„My to vítáme. Máme tak na náklady za zakoupení zvěřiny. Budeme o dotace žádat i zpětně, na lov chodíme často a v noci. Kňouři jsou nevyzpytatelní a my téměř musíme vyčuchat čas, kdy se objeví," uvedl Miroslav Kučera, ředitel karlovarské Správy lázeňských parků.

Správa lázeňských parků si vyjednala povolení k lovu černé zvěře na louce u Versailles, u letního kina a na tuhnické louce. Problémem jsou ale sídliště, tedy lokality, kde je odstřel téměř nemožný. „Tady chodí pejskaři a pohybují se lidé. My jsme si ale vyřídili povolení na odstřel v Krokově ulici, to je takové nárazníkové pásmo, kudy se do drahovického sídliště prasata stahují," vysvětlil ředitel Kučera.

Povolení k odstřelu budou vydávat obce s rozšířenou působností a města budou mít navíc možnost kontrolovat, zda zvíře lovec odstřelil na jejich katastru. Tipy na vhodné myslivce jim přitom přinesou hospodáři okolních honebních pozemků. Divočáci jsou čím dál drzejší a odvážnější i na Sokolovsku. Vidět je mohou lidé v samotném centru Sokolova i v okrajových částech. Řidiči popisují, jak musejí zastavit na silnici a nechat přejít na 30 divočáků. Kanci se začali objevovat už i u nově vybudovaných sportovišť v sokolovském Areálu sportu a zdraví. Vedení města proto podobné aktivity krajských zastupitelů vítá.

„Vítáme to jako dobrou iniciativu. I nás totiž trápí přemnožení černé zvěře. Zkoušíme také chemické zábrany, a to zejména v lokalitě Stará Ovčárna. Pokud budou tyto účinné, zkusíme je použít i kolem lesoparku Bohemia," řekl Starosta Sokolova Jan Picka. Nájezdy divočáků znepříjemňují život třeba i obyvatelům Královského Poříčí, Lokte i Nového Sedla.