Ve znamení dvou velkých hvězd byl letošní mezinárodní filmový festival. O jeho úvod se postarala herecká legenda John Travolta a fanoušci si od něj moc neslibovali. „Kdo ví, zda ho vůbec uvidíme. Zdá se mi, že je to takový stárnoucí seladon," uvedl jeden z lovců autogramů. Opak byl ovšem pravdou, lázně zažily „Horečku páteční noci" a lidé mluvili o „božském" Travoltovi. Travolta byl vstřícný nejen vůči fotografům a novinářům, ale kdykoliv to příležitost dovolila, navázal kontakt s fanoušky. Ti málem šíleli, když Travolta tančil v letním kině, kde uvedl legendární Pomádu. „Je to můj nejoblíbenější film. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych Travoltu uviděla naživo. Tady se mi splnilo obojí," uvedla Anežka Pospíšilová z Prahy.

Režisér Oliver Stone do dějiště přehlídky dorazil takřka inkognito. Byl prý unavený a limuzína jej odvezla do hotelu bočním vchodem. A naštval tak čekající fotografy poprvé. Podruhé se mu to povedlo, když další den k ohlášenému pózování přišel o dobrou hodinu později. Reputaci si pak částečně napravil na tiskové konferenci. Měl očividně dobrou náladu a překvapilo ho pivo na stole. Ještě předtím při projekci sestřihu svého Alexandra Velikého zaníceně debatoval s diváky dlouho do noci.

Ceny jsou rozdány, 48. Mezinárodní filmový festival tak končí

Travolta i Stone dostali na MFF Křišťálové glóby za mimořádný přínos světové kinematografii. Za to, co pro svět filmu v minulosti udělali, si ho zaslouží oba. V popularitě ale herec zastínil v Karlových Varech režiséra.

Glóbů se na závěr osmačtyřicátého filmového festivalu rozdávala řada. Umělecký artefakt z místní sklárny Moser má už doma řada filmových hvězd, slavných režisérů i tvůrců, jimž pomohl úspěch v Karlových Varech nastartovat kariéru. Letos vybrala hlavní porota v silné konkurenci jako nejlepší koprodukční snímek Velký sešit režiséra Jánosa Szásze. Film vznikl ve spolupráci Maďarska, Německa, Rakouska a Francie.

Cenu za režii převzal v Karlových Varech Jan Hřebejk, který soutěžil se snímkem Líbánky. Filmem natočeným podle scénáře Petra Jarchovského Hřebejk uzavřel svou volnou trilogii, již otevřely Kawasakiho růže a následující Nevinnost.

Zvláštní cenu udělila porota, vedená polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou, britskému filmu Pole v Anglii režiséra Bena Wheatleyho, odehrávajícímu se v Anglii za občanské války. Ocenění za ženský herecký výkon bylo uděleno ex aequo představitelkám rolí v debutu amerického režiséra Lanceho Edmandse Ptáče Amy Mortonové, Louise Krauseové, Emily Meadeové a Margo Martindaleové. Ólafur Darri Ólafsson ztvárnil poslance v islandském filmu XL režiséra Marteinna Thorssona a získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Zvláštní uznání patří polskému snímku Papusza. Porota soutěžní sekce Na východ od Západu ocenila polský snímek Plovoucí věžáky režiséra Tomasze Wasilewského, zvláštní uznání udělila Juraji Lehotskému za snímek Zázrak, natočený ve slovensko-české koprodukci. Mezi dokumenty zabodoval rusko-německo-český projekt Roura režiséra Vitalije Manského. V kategorii do 30 minut byl oceněn britský snímek Beach Boy, jehož režisérem byl Emil Langballe. Zvláštní uznání si odnesl kanadský režisér Shawney Cohen za dokument The Manor. Diváckou cenu udělili fanoušci na základě ankety snímku Alice Nellis Revival.

V Karlových Varech rozdávaly své ceny i takzvané nestatutární poroty. Ekumenická porota ocenila americko-švédské drama Ptáče. Film Lance Edmandse je podle poroty hluboký a zralý debut. Mezinárodní filmová kritika FIPRESCI si z hlavní soutěže vybrala ruské drama Hanba, inspirované tragédií ponorky Kursk. Ocenila ho za vytvoření klaustrofobického dramatu o izolované komunitě žen. Cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří získal film Sametoví teroristé, který vzešel ze spolupráce slovenských, českých a chorvatských tvůrců. Cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v sekci Na východ od Západu si odvezl maďarský režisér Jánosz Szász za snímek Velký sešit, což je intenzivní výpověď o dětství, smrti a životě za časů války.

Ceny jsou rozdány, 48. Mezinárodní filmový festival tak končí

Podle oficiální zprávy pořadatelů se 48. MFF zúčastnilo 12028 akreditovaných návštěvníků. Z toho je 10 155 lidí s festival passy, 375 filmových tvůrců, 855 filmových profesionálů a 643 novinářů.

V průběhu festivalu se uskutečnilo 461 filmových představení, která navštívilo 128 031 diváků. Uvedeno bylo celkem 235 filmů, z toho 197 hraných (163 celovečerních a 34 krátkých) a 38 dokumentárních (30 celovečerních, 8 krátkých). Z filmů uvedených na 48. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 23 světovou, 30 mezinárodní a 13 evropskou premiéru. 35 filmů byly debuty. 194 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 108 projekcí pro novináře a filmové profesionály.