Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech jako investor a Vodárny a kanalizace Karlovy Vary coby projektant a dodavatel totiž dokončily takzvanou ultrafiltraci v úpravně vody v Březové na Karlovarsku.
Nově nainstalované zařízení je založené na nejmodernější membránové technologii. „Ultrafiltrační membrána spolehlivě zachytí patogenní organismy až do velikosti virů. Dále jsou z vody odstraněny veškeré nerozpuštěné látky včetně látek způsobujících zákal. Na druhé straně však umožňuje průchod rozpuštěného vápníku a hořčíku, tedy pro lidský organismus nezbytných látek. Voda je po ultrafiltraci zdravotně zabezpečená a dodatečná dezinfekce chlórem může být snížena na minimum," vysvětlil včera technolog vodohospodářů Josef Drechsler s tím, že přestože je ultrafiltrace ve světě na vzestupu, v České republice se jedná o její první využití na takto velké úpravně.
Nová technologie je umístěna v jedné ze stávajících budov úpravny a mimo jiné obsahuje ve čtyřech blocích celkem 288 více než dva metry vysokých filtračních modulů, jež jsou srdcem jednotky.
Ultrafiltrace je součástí postupné modernizace březovské úpravny, která pochází z 80. let minulého století. Pracovat se na ní začalo už v roce 2013, realizační tým náročný záměr konzultoval v zahraničí s výrobci a provozovateli, ale také úzce spolupracoval s pařížským výzkumným střediskem.
„Zařízení pomůže odstranit problémy způsobované sezónními výkyvy kvality vody v nádrži Stanovice a zároveň bude spolehlivým řešením pro případ, že by bylo v budoucnu nutné kvůli nedostatku vody v nádrži využít náhradní zdroj, například řeku Ohři," doplnil Josef Hora, předseda vodohospodářského sdružení.
„Koneční spotřebitelé změnu k lepšímu určitě poznají," poznamenal Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.
Podle něj ale je nejdříve nutné počkat na dokončení potřebné administrativy. Jak dlouho vše potrvá, zatím nechce spekulovat.
Náklady na projekt dosáhly zhruba 45 milionů korun, investici platilo z vlastních prostředků vodohospodářské sdružení. (tin)