Skončil těsně pod čarou. A přece se na něj dostane. Řeč je o projektu revitalizace centra v příhraničních Kraslicích, který v první vlně neuspěl s žádostí o dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. Do toho se ale vracejí peníze díky milionovým úsporám při výběrových řízeních, a tak se na proměnu centra Kraslic mohou místní ještě letos těšit.

Klidová zóna, nová parkoviště nebo přístupová cesta do městských sadů. Na to vše se dostane. Projekt počítal s investicí přes dvacet milionů korun. Radnici se ale podařilo vysoutěžit cenu ještě o pět milionů nižší. Dotace z ROPu přitom činí vysokých 85 procent, a tak město zaplatí ze svého zhruba 2,5 milionu korun. „Práce začaly už koncem minulého týdne a hotovo bude do konce roku," řekl starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Kraslice se podle jeho slov dočkají vybudování klidové zóny u kostela Božího těla včetně stezky pro pěší. „Bude tam vysazena i nová zeleň," poznamenal. „Součástí pak je i vybudování parkoviště v ulici Pod Nádražím, kde dříve sídlily technické služby. O kus dál pak vznikne stezka pro pěší do městských sadů a dále propojení přes Stříbrný potok k bývalému autobusovému nádraží nebo obráceně k budově úřadu. Místo bývalého autobusového nádraží vybudujeme nová parkovací místa s tím, že zastávka autobusu tam samozřejmě zůstane," nastínil Brantl. Kraslice uspěly v ROPu ještě s projektem výstavby hřiště pro školu v Havlíčkově ulici. I tam se již začalo pracovat a hotovo bude taktéž do konce roku. Realizace vyjde na téměř 8,9 milionu korun s dotací 85 procent. „Víceúčelové hřiště bude mít polyuretanový povrch, dále travnaté hřiště, dvě dráhy pro běh na 60 metrů, plochy pro skok daleký, vrh koulí a okruhovou dráhu pro vytrvalostní běh," uvedl vedoucí odboru správy majetku města kraslické radnice Emil Bahno.

V posledních letech je město úspěšné v získávání dotací. S jejich pomocí investovala radnice v uplynulých dvou volebních obdobích přes sto milionů korun. ROP možná vyhlásí ještě jednu mimořádnou výzvu. Město by tam chtělo uspět s projektem oprav infrastruktury.