Údiv, kritické poznámky, ale také zamyšlení. To vyvolal záměr obnovit těžbu uranu v Jáchymově a prověřit, zda by zde mohlo být úložiště jaderného odpadu. Podle prezidenta Miloše Zemana by obnova těžby mohla být jednou z možností, jak oživit ekonomiku v této části Karlovarského kraje. Úvaha podle něj zazněla na jednání se zástupci obcí z regionu. Jáchymov se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností a se sociálními problémy.

Zatímco podle prezidenta by stálo za to prověřit možnost obnovy těžby uranu, starostové okolních obcí už tak nadšeni nejdou.

Například starosta Božího Daru Jan Horník, který je společně se starostou Jáchymova Bronislavem Grulichem členem skupiny Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), je minimálně překvapen.´ „Úložiště radioaktivního odpadu zde být nemůže, protože jde o seismicky činnou oblast," vysvětlil. V Jáchymově se na dole Bratrství zatím ukládá tak zvaný lehký odpad, například rentgenové zářiče, ovšem pro atomový odpad není zdejší drolivá hornina vůbec vhodná. Úložiště vyžaduje žulový základ.

Ani těžbu uranu nevidí starosta Božího Daru, který je od Jáchymova vzdálen přibližně sedm kilometrů, příliš reálně.

„Pochybuji, že je zde takové množství uranu, aby stálo za to těžbu obnovit. Nejsem proti využívání nerostných surovin, ale jen za předpokladu, že to nebude devastovat přírodu a podzemí," vysvětlil Horník.

Přesto dodal, že právě hornictví bylo v minulosti hlavním odvětvím, které zdejší lidi živilo. „Zapříčinilo vlastně osídlení těchto hor a řada starousedlíků má k němu vztah ještě dnes. Jenomže to už je minulost. Znovuotevření uranových dolů by zapříčinilo další vlnu umělého osidlování tohoto regionu. Vše by se vykutalo a oni by šli dál," domnívá se božídarský starosta Horník.

Ani starosta Abertam Zdeněk Lakatoš není vidinou otevření uranových dolů v Jáchymově příliš nadšen. A to samé se myslí o jaderném úložišti. „Není to ideální cesta," uvedl. I on poznamenal, že úložiště odpadu už v Jáchymově je, ale v jakém rozsahu by se uvažovalo o jeho rozšíření, o tom informace nemá. „Předpokládám ale, že starosta Jáchymova má přesnější informace, vždyť je báňský inženýr," podotkl.

A obnovení těžby uranu? Podle starosty Lakatoše jsou zdejší ložiska už za zenitem. „To by se muselo prozkoumat, vždyť když se zde uran těžil, tak tyto informace byly přísně tajné. Těžbu možná v nějakém malém rozsahu ano, ale to by se muselo obejít bez bince se zpracováním při úpravě rudy. Vždyť Jáchymov jsou také lázně. Podle mne je to vše nereálné, záměr spíše hypotetický a a cena uranu na trzích už není až tak zajímavá," doplnil starosta Abertam.

Právě tradice hornictví si ale v této obci velmi cení. Založené sdružení Montan Region, které se stará o hornické štoly a středověká důlní díla, usiluje s německými partnery z druhé strany Krušných hor o zápis do UNESCA.

Také předseda Strany zelených Ondřej Liška záměr o otevření uranových dolů pro ČTK ostře kritizoval a upozornil v této souvislosti na škody „za desítky miliard korun způsobené dřívější těžbou uranu v ČR, stejně jako zamoření podzemních vod v objemu Slapské přehrady".

Jak se k plánu staví starosta Jáchymova Bronislav Grulich, to jsme se nedozvěděli. Po celý den včera nebral telefon.