Karlovarský kraj – Zatímco o zaběhlé psy je v Karlovarském kraji v psích útulcích postaráno, na zatoulané kočky se neustále tak trochu zapomíná.

Alespoň to tvrdí provozovatelka jediného kočičího útulku v kraji Alexandra Jančová z Kraslic na Sokolovsku. Jen cílenou kastrací a další péčí se přitom podle Jančové daří zamezovat dalšímu množení koček.

Provozovatelka útulku přitom shání na provoz, očkování a kastrace peníze, kde se dá. Některá města či obce už na její výzvy slyšely. Je jich ale stále mnoho, kteří se tomu brání. „Reagují, až když je pozdě," říká.

Jančová se při své práci setkává se smutnými osudy koček. Nyní například v jejím útulku skončila mláďata, která kdosi vyhodil u popelnic. „Loni tam na stejném místě byla další koťata v igelitové tašce. Dělá to stejný člověk," míní Jančová. V uplynulých dnech zase jela do Habartova, kde mezi panelovými domy ve křoví byla zraněná dospělá kočka s koťaty. „Kdosi do nich zřejmě píchal klackama," řekla. V péči je v kočičím útulku Konec toulání v Kraslicích na 70 koček.

Další útulek provozuje Jančová v Sokolově. Celkem se stará o 140 koček, kterým se snaží najít nový domov.Pomáhají přitom i ´kočičí dobrovolníci´, kteří pečují o kočky i mláďata do doby, než se jim podaří najít nový domov nebo než se uvolní místo v útulku.

Kočičím útulkům v republice, kterých je pouhá třicítka, a tedy i jedinému zařízení pro opuštěné kočky v Karlovarském kraji může veřejnost nyní pomoci prostřednictvím projektu Kočičí přání. Akce začala už 1. května a končí 15. května, kdy je podle kalendáře Den rodin. Během této doby budou na webu www.kociciprani.cz vystaveny profily koček s jejich fotografiemi, příběhy a hlavně přáními. Dárce si tak jednoduše vybere konkrétní zvíře, jehož příběh ho zaujme nebo které třeba pochází z jeho regionu. Dárek mu bude moci zakoupit a poslat přes e-shop, případně peníze na něj poslat přímo na účet útulku. „Pro ty, kdo neradi posílají peníze, aniž by viděli, kde skončí, je zde možnost odnést dárek přímo do útulku ´své´ kočce. Po skončení akce dostane dárce fotografii kočky s dárkem, který jí daroval," řekla Františka Kernová z občanského sdružení Devět životů, která akci na podporu kočičích útulků organizuje.

„Druhou možností, jak kočky podpořit, je naplnění misky. U každé kočky je obrázek misky, kterou mohou dárci plnit. Vhazovat, tedy posílat na účet útulku, mohou libovolné částky a každé kočce může peníze do mističky poslat neomezený počet lidí. Z naplněných mističek se bude z velké části nakupovat krmení pro koťata a jejich mámy. Od vánočního kola má každá organizace také jeden velký projekt, na který je možné přispět, jde o stavby výběhů nebo třeba koupi škrabadel. Nově přibyly zdravotní balíčky, kde dárce může zaplatit testy na různé nemoci kůže, trávicího traktu a virózy."

Kernová zdůraznila, že provoz útulků zajišťují lidé a dobrovolníci zdarma, ve svém volném čase a jejich činnost je převážně hrazena z darů jejich příznivců.

„Nejedná se tedy o městské či státní útulky. Většina koček čeká na nový domov v takzvaném depozitu – v běžných domácích podmínkách s individuální péčí. Stejně funguje i organizace Kočičího přání. Svůj provoz nijak nedotuje z darů, a proto jde opravdu každá koruna tam, kde je potřeba," doplnila.

Jarní Kočičí přání je jednou ze dvou akcí pořádaných tímto občanským sdružením. Druhá akce je vánoční. Za čtyři roky existence si získala u dárců velkou oblibu. První vánoční kolo v roce 2010 přineslo 96 tisíc, to poslední v prosinci 2013 už téměř 1, 6 milionu a pomohlo přesně 1616 zvířatům.