Rozhodne město Kraslice o úplném zavření heren, nebo jen zpřísní a omezí jejich provoz? Napoví tomu výsledek práce speciální skupiny, kterou má po jednání rady města za úkol sestavit starosta Zdeněk Brantl. Složená bude nejen ze zástupců města, ale například i ředitelů neziskových organizací, církve, provozovatelů heren nebo veřejnosti. Město se tak chce dopídit, které z řešení bude pro ochranu veřejnosti to nejlepší.

O omezení hazardu se ve městě mluví už třetím rokem. Například v polovině roku 2012 město schválilo vyhlášku, která zakazovala provoz automatů v blízkosti veřejných budov. Z jedenácti by jich tehdy muselo být zavřeno deset. Zastupitelé své rozhodnutí tehdy po pouhém měsíci zrušili, protože by městská kasa přišla o 1,6 milionu korun z výnosu z hazardu.

Nyní se ale o omezení hazardu mluví hlasitěji zejména proto, že počet gamblerů ve městě zřejmě rapidně narostl a město má pocit, že v přístrojích nejčastěji končí sociální dávky. „Výnos z hazardu pro město byl v loňském roce 5,5 milionu korun. To je rapidní nárůst," upozornil místostarosta Otakar Mika. Pro město je to podle jeho slov sice dobrá zpráva pro rozpočet, kdy město prostředky investuje do oblasti zanedbaného sportu nebo zdravotnictví, ale na druhou stranu chce hazard i za cenu nižších příjmů omezit. „Je to těžká otázka rozhodování, ale v popředí musí být ochrana občanů," konstatoval Mika.

Město stanovilo hned několik variant řešení. Buď nulovou toleranci, což by znamenalo uzavření všech heren. Řešením pak také může být omezení jejich počtu nebo stanovení lokalit, kde by mohly fungovat, aby neobtěžovaly okolí. Zmizet by také mohly poutače a světelné reklamy heren, jako se tomu stalo nedávno v Sokolově.

Nejproblémovější je přitom podle místních herna na sídlišti Sever. „Je v blízkosti školky a před ní často postávají hloučky podnapilých Romů. Lidé tam mají strach chodit," řekla jedna z obyvatelek města.
Pracovní skupina sdělí své stanovisko zřejmě do června. Zastupitelstvo by tak mohlo rozhodnout ještě do letních prázdnin. „Chceme ve městě také rozpoutat širokou diskusi, uspořádat rozsáhlou anketu, aby lidé řekli své," doplnil Mika.