„Jsme dohledovým orgánem nad těmito volbami a nevíme o tom, že by někde měli problém se zajištěním hladkého průběhu voleb,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Drobné problémy měli před několika týdny v Karlových Varech, kde sháněli členy volebních komisí. Nakonec je ale pracovníků dostatek a zajištěni jsou i náhradníci.

„Členy komisí totiž mohou navrhovat i jednotlivé politické strany, od kterých jsme dostali sto čtyři nominací. Dalších sto třináct členů bylo jmenováno z řad zaměstnanců magistrátu, městských a obecních úřadů a zbytek jsme doplnili zájemci z řad veřejnosti,“ sdělil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. O hlasy českých voličů se uchází devětatřicet stran a hnutí. „Volič vždy musí vybrat pouze jeden hlasovací lístek a na něm smí vyznačit maximálně dva přednostní hlasy,“ dodal Jan Kopál.

Ve volbách do Evropského parlamentu mohou v Karlových Varech volit i občané jiných členských zemí EU. Magistrát tak eviduje voliče z Polska, Německa, Slovenska a Chorvatska.

S počtem členů volební komise neměli problém například v Perninku. „Stabilně se nám do komise hlásí stejní lidé. Čekáme tak jen na delegace stran. Například KSČM v posledních volbách vždy nominovala svého zástupce a pravděpodobně tomu tak bude i nyní,“ říká Jitka Tůmová, nezávislá starostka obce Pernink.