Problémy s nájezdy divokých prasat v Královském Poříčí stále nekončí. Některým lidem pořád dennodenně ničí pozemky, jiní vylepšili zabezpečení na maximum a doufají, že jej prasata neprorazí. Blýská se ale na lepší časy. Myslivci po získání povolení provedli o víkendu první odstřely.

„Nájezdy prasat na naši zahradu se opakují každý den. Jsou to už téměř čtyři měsíce. Přitom jsem předtím měla zahradu krásnou," lomí rukama Jana Jetenská z Královského Poříčí. „Vracejí se vždy kolem 2. hodiny ráno. Snažíme se je vyhánět, ale lidí se už vůbec nebojí. Naopak mám strach, že by bachyně mohla zaútočit," stěžuje si Jetenská. Ochranu svého pozemku prý zajistit nedokáže. To Josef Neděla, který s prasaty také dlouhodobě válčí, už svůj pozemek spolehlivě zajistil. „Nainstaloval jsem tam takovou ochranu, kterou prasata nedokážou prorazit. Stále ale po nocích obcházejí kolem," tvrdí důchodce.

Žalostný stav zahrady paní Jetenské připouští i starosta Královského Poříčí Michal Skýba. „Paní Jetenská je na tom nejspíš opravdu nejhůř. Na jejím pozemku jsem viděl díry i dvacet centimetrů hluboké. Musím ale zopakovat, že by lidé měli zvážit, zda nevyhazují v blízkosti svého pozemku zbytky, které prasata lákají," upozornil Skýba. Pro nešťastné zahrádkáře má ale starosta dobrou zprávu. „Aktuální zpráva od myslivce pana Pomichala je, že se o víkendu podařil první odstřel. Jedná se o celkem čtyři kusy, dva dospělé a dvě selata," uvedl Skýba. Miroslav Pomichal z Honebního společenství Nové Sedlo má pozemky ve své honitbě. Na odstřel prasat potřeboval zvláštní povolení, jehož vydání předcházely legislativní komplikace. Nyní to ale vypadá, že se věci konečně pohnuly. „Podle myslivců naposledy stříleli v neděli ráno. Lidem, které prasata nejvíc trápí, už jsem tuto informaci předal. Snad se brzy rozšíří a lidé začnou vše vnímat trochu optimisticky," dodal Skýba. „Jsem rád, že se myslivci konečně pustili do práce. Snad to bude v dosavadním duchu i pokračovat a dalšího ničení už se nedočkáme," uzavřel s potěšením Josef Neděla.