Spolu s kulturní sezonou se dnes v Lokti otevírá také lanový park. V romantickém prostředí pod hradem nabídne návštěvníkům rozšíření o několik překážek, na nichž si děti i dospělí mohou vyzkoušet hranice svých možností. Podle provozovatele parku Jana Hály to chodí zpravidla tak, že kdo je největší hrdina na zemi, ten pak jako první s hrůzou v očích volá o pomoc a slanění z trasy dolů.

Jaké novinky jsou letos v lanovém parku nachystány?

Především jsme trasu rozšířili o šest nových překážek. Návštěvníkům už tak nabízíme dva okruhy – základní s původními překážkami a rozšířený, na který navazují překážky nové. Jedná se o pavučinu, himálajský most, vzdušné zámky, kladiny nebo visuté pražce. Lezci se tak dostanou až do výšky dvanácti metrů. I letos je pak samozřejmě připraveno občerstvení.

Pro koho jsou tyto trasy určeny? Je nutná nějaká speciální příprava?

Na trasu se po instruktáži může vydat úplně každý, včetně dětí. Je vyzkoušeno, že i náročnější překážky děti opravdu zvládnou. Těm nejmenším se instruktoři vydávají na cestu pomoct. Celkově mezi návštěvníky převažují mladí lidé, lezou ale i celé rodiny. Větší skupiny lákáme na množstevní slevy, které samozřejmě i letos nabízíme.

Jak často se stává, že se někdo na některé překážce zasekne s tím, že se bojí pokračovat? Co se děje pak?

To se samozřejmě stává naprosto běžně. Většinou tak jednou až dvakrát denně, někdy více, někdy méně. V takovém případě stačí zavolat dolů o pomoc, instruktor se pak nahoru za nešťastníkem vydá a pomůže mu slanit dolů. Nutné je odbourat strach z prostoru a takzvaně se odlepit od plošiny, pak už to jde.

U které skupiny návštěvníků pozorujte strach nejvíce? Jsou to třeba starší lidé, co už mají pud sebezáchovy?

Obecně mají více odvahy vždy ženy a dívky. Ty v drtivé většině dokáží trať dokončit. První se většinou vydáváme sundat toho, kdo je na zemi největší hrdina… Tedy kluci ve věku mezi deseti a patnácti lety. Dole frajeří, ale jakmile se dostanou na plošinu, zakousnou se tam jako kůrovec a už s nimi nikdo a nic nepohne!