Kdy jste si pořídil první věc/exponát do vaší rozsáhlé sbírky? A co to bylo?

První věc, kterou jsem získal od strýce, byla tele z roku 1937, to je takový batoh s telecí kůží na povrchu. Později jsem dostal od dědy další exponát, a to německou protiplynovou masku z roku 1938. A také jsem sehnal pár mincí a bankovek třetí říše.

Kde sháníte sběratelské předměty? Jsou to náhodné nákupy, nebo se zaměřujete na konkrétní prodejce?
Sběratelské předměty sháním po burzách, internetu a po kamarádech sběratelích. Nebo také při vyklízení půd, tam se také najdou hezké a hlavně staré věci. Pak jsou starožitnosti, které se prodávají za tak vysokou cenu, že je lepší koupit dokonalou kopii nebo si danou věc vyrobit. Třeba staré rádio.

Odkdy se u vás projevila tahle sběratelská vášeň? A proč zrovna nacistické memorabilie?
Moje sběratelská vášeň se projevila už na základní škole, kde mě vojenství obecně začalo zajímat. Pak jsem už střádal literaturu a různé vojenské věci a starožitnosti. Bylo jedno, za jaké období, hlavně že je to vojenské. Najednou jsem zjistil, že jsem nakupil spoustu věcí a neměl je kam dát. Musel jsem se krotit. Ale spousta vybavení se hodila na vandry, vodu a různé pobyty mimo dům. K válečnému období jsem se vrátil později. Sbírka se rozšířila i o doplňky a zbraně ze Skotska i USA, i když nejpočetnější místo ve sbírce stejně zabírá třetí říše. Pak vlastním i spoustu civilních předmětů z dané doby, i starší.

Co nejzajímavějšího máte ve své sbírce? Co má pro vás konkrétně tu největší hodnotu?
Všechny moje exponáty mají nějakou hodnotu, jak peněžní, tak i historickou. Shánění zabere hodně času, takže cenu to pro mě má jako celek. Stále mi však dělá radost, když kápnu na něco krásného, je jedno, jestli vojenského, nebo dobového.

Je něco, co nemáte a po čem toužíte, aby bylo ve vaší sbírce?
Po čem toužím do své sbírky? No, válečný náklaďák nebo něco, co tu hromadu věcí uveze, až pojedu zase někam na akci. (smích)
Co vás nejvíce baví na tomhle koníčku? Je to historie, nebo to, že se na chvíli můžete zasnít a být zase jako malý kluk? (to nemyslím zle, jen rozverně)
Historie především, ale užít si sen stojí taky za to.

Jaké máte plány do budoucna se svou sbírkou? Je možné, že si někdy otevřete vlastní muzeum nebo že se vás sejde víc nadšenců, co budou chtít vystavovat své skvosty na odiv veřejnosti?
Muzeum asi nechám stále v domácím prostředí a určitě se těším na to, až se naše řady nadšenců rozšíří. Rád se podělím o to, co vím. Tímto bych hrozně rád poděkoval Jirkovi z atomového krytu v Sokolově za vřelé přijetí a všem kolegům, co to s námi o víkendu táhli, oni už budou vědět. ⋌(šmu