Do hloubi okolních lesů vyslali pouze s mapou v ruce – a psy na vodítku – závodníky pracovníci Záchytného zařízení pro psy na ranči Vránov. Velikonoční orientační závody přinesly leckdy náročný běh krásnou kopcovitou krajinou, stanoviště se zábavnými úkoly, ukrytá v lesích, ale především skvělé vyžití nejen pro všechny majitele psů, ale třeba i rodiny s dětmi.

Závody vypadaly lákavě už z letáku – pořadatelskému týmu přistálo na stole na čtyřicet přihlášek, včetně těch od přespolních pejskařů. „Aby si závody užili úplně všechni, rozdělili jsme závod na tři kategorie. Pro canicrossaře a velmi aktivní majitele psů jsme připravili desetikilometrovou, pro rodiny s dětmi naopak jen tříkilometrovou trasu. Ostatní vyrazili na šestikilometrovou trať," vysvětlovala organizátorka Veronika Fazekašová. Kromě běhu členitým terénem čekala na účastníky také stanoviště s různorodými úkoly. Chybět nemohlo předvedení základních povelů, ale třeba i proběhnutí tunelem, vběhnutí do vody nebo vědomostní otázka pro páníčky. „Baryka jsem adoptovala ze záchytného zařízení teprve před týdnem, ale už teď se ukázal jako skvělý parťák. Při běhu celou skupinku táhl vpřed a zvládl i většinu úkolů. Ale přiznám se, že když jsem ke konci závodu zjistila, že mi zbývá ještě jedno stanoviště – dole u řeky pod strmým kopcem, který bych pak musela celý vyšplhat zpět nahoru, raději jsem se bodu vzdala a běžela rovnou do cíle. I tak jsme si to ale s Barykem moc a moc užili, bylo to moc fajn," radovala se závodnice Vendula Wuchterlová.

Šest kilometrů a sedm stanovišť zvládl nakonec absolvovat i nejmladší psí účastník, fenka Desperanza. „Splnila všechny úkoly, je moc šikovná. Ale přiznávám, na konci jsme ji kousek nesli," smála se její majitelka Lucie Nyčová. Na vítězství se jim ale dosáhnout nepodařilo. V nejobtížnější kategorii pro „rychlé pantery" zvítězil tým Psina – Markéta Rösslerová s border kolií Charlie, prostřední kategorii výletníků opanovali Bílí Tygři Barbora Mikešová a bílý švýcarský ovčák Argo. Z dětí na medaili dosáhli Svojani – Dan Svojanovský a jeho kříženec Jiskra.

„Myslím, že se to krásně vyvedlo, i počasí nám vyšlo. Nejúžasnější byli ale účastníci, pro takové je radost soutěž připravovat. Každý účastník dostal tištěnou cedulku s názvem týmu na krk. Sami jsme si také nakreslili mapy, vyznačili trasy, vyráběli medaile i navařili občerstvení," prozradila Veronika Fazekašová. „Skvělé je také to, že na trať vyrazili i téměř všichni útulkoví pejsci. Závodili s nimi účastníci, kteří třeba vlastního psa nemají. Navíc jim jako dobrovolné startovné spousta lidí přinesla dobroty," uzavřela organizátorka.