A to akcí nazvanou Velikonoční vyrábění, které nabízí nepřebernou porci inspirace k tomu, jak zkrášlit sváteční interiéry našich domácností nevšedními a originálními předměty vlastní výroby.
Nejinak tomu bylo i uplynulou sobotu. Místem konání se tradičně stal společenský sál městského kulturního střediska, kam v deset hodin dopoledne zamířil i starosta Ivo Zemek, aby celou akci spolu s paní ředitelkou Chalupskou oficiálně zahájil. Všem účastníkům společně popřáli šikovné ruce, dostatek fantazie a dobrou zábavu, které bylo během celého čtyřhodinového maratónu vyrábění opravdu dostatek.

Přestože Velikonoce jsou svátky jara, rtuť teploměru je letos zásadně proti a tak nějak odmítá odpoutat se od nuly a stoupat k vyšším teplotám. To však paradoxně možná přispělo k tomu, že letos nebylo ve zmiňovaném sále takřka k hnutí. Odhadem v jednu chvíli se u stolů na výrobě podílela i více jak stovka rodičů s dětmi a to se ještě další teprve rozkoukávali, k jakému stolu si to namíří. Připočteme-li, že se zde pohybovaly navíc ještě asi dvě desítky pomocníků a instruktorů je zřejmé, že kapacity sálu byly využity ze sta procent.

Alespoň tak snaha pořadatelů nevyzněla naprázdno. Ředitelka Jana Chaloupková si velice pochvalovala, že letos opravdu vše vyšlo, nikdo z pomocníků na poslední chvíli neonemocněl, všichni, jak slíbili, dorazili, za což jim patří obrovský dík a i díky tomu bylo letos k dispozici na šestnáct stanovišť. Některá byla tradiční a jiná zbrusu nová. K těm osvědčeným patří třeba výroba motivů z plastových korálků, drátkování či zdobení kraslic voskovkami nebo vrtáním. Vyfouknutá vajíčka bylo nutné si přinést vlastní, ale i ten kdo přišel s prázdnou, s prázdnou v žádném případě neodcházel, a to proto, že se zde nacházelo několik stanovišť, kde malí výtvarníci našli vše, čeho bylo k vyrábění třeba.

Tvořilo se především z barevných papírů a pomocí nůžek, pastelek, lepidla a dalších propriet. Zvláštností byla výroba sladké kytičky, k jejímuž vzniku posloužila lízátka a plátky gumových bonbónů. Jen málokdo z dětí však asi tento výtvor donesl domů, aby se jím pochlubil. Většinou končil ještě na místě v útrobách svého stvořitele.
Během několika minut pod rukama šikovných dětských tvůrců vznikaly například rozkvetlé pugéty, stojánky na vajíčka v podobě tulipánu, motýlci či další nápaditá papírová dekorace, která jistě tzv. rozsvítí sváteční stoly.

Příjemnou atmosféru, která i přes řekněme menší přelidněnost v prostorách sálu, panovala naprosto všude, bezvadně dotvářelo i hudebně-pěvecké vystoupení žáků ZUŠ a také z její pobočky v Krajkové.
Obejít všechna stanoviště a vyzkoušet si vše, co bylo připraveno, to se asi za ty čtyři vymezené hodiny zvládnout takřka nedalo. Nikomu to ale nemusí ani v nejmenším vadit, vždyť za rok budou mít všichni zase další příležitost, protože dnešní doba rukodělným a výtvarným technikám přeje a pracovnice DDM jistě znovu nashromáždí a připraví pestrou škálu příležitostí k tomu, jak popustit uzdu fantazii a šikovným dětským rukám. Aleš Plevka, Habartov