Vytopené sklepy, chalupy, provozovny a uzavřené silnice. Zpoždění či rušení vlakových spojů. Protipovodňové komise, hasiči i policisté v pohotovosti. Tak vypadal včerejší den v Karlovarském kraji. Přetrvávající déšť působil i nadále řadu nepříjemností.

Hasiči v kraji i nadále monitorují situaci a jsou v kontaktu se členy protipovodňových komisí. Události v souvislosti s počasím si zatím nevyžádaly žádné zranění. „Od sobotního rána do pondělního dopoledne řešili hasiči v Karlovarském kraji celkem 146 událostí. Z tohoto počtu bylo přes 120 událostí vedeno jako technická pomoc. Nejčastěji se jednalo o čerpání vody z objektů, čištění vodních toků, odstraňování popadaných stromů či sesuvů půdy a také stavění protipovodňových hrází z pytlů s pískem," řekl mluvčí hasičů Martin Kasal.

„V neděli byla v 18.30 uzavřena silnice mezi Kraslicemi a Olovím z důvodu popadaných stromů přes silniční most v Anenském údolí (Benešova pila)," sdělila mluvčí kraslické radnice Petra Chlubnová. Řidiči, kteří tudy jeli v pondělí dopoledne, museli volit objízdnou trasu přes Jindřichovice. Problémy to působilo zejména sklárně v Oloví, protože pro těžkou nákladní dopravu to je jediná přístupová cesta do továrny.

Ředitel olovské pobočky firmy AGC Zdeněk Frelich potvrdil, že museli operativně přesouvat expedici či dodávky materiálu na jiné dny. „Pokud by byla kritická situace s výrobou, museli bychom se spojit s příslušnými orgány v Kraslicích a požádat je o přejezd kamionů přes most. Ty přislíbily, že pokud by se přes něj nevalila voda, vyhověly by nám," řekl Frelich.

Uzavírka se však dotkla i občanů žijících v Oloví. „Jezdím směrem přes Kraslice do práce. Ještě že nemám ranní směnu. To bych musela objíždět přes Dolní Nivy," řekla Elfrída Dobošová. Bydlí u řeky Svatavy a s hrůzou sledovala, jak se voda vylévá z koryta a míří k jejich domu. Uvítala by proto pomoc od místních hasičů v podobě pytlů s pískem ke stavbě ochranné hráze.

„Bylo mi řečeno, že si musím pytle sehnat sama," dodala Dobešová. Od 2. června je z důvodu nánosů po povodni uzavřena i silnice Stříbrná Nancy – Přebuz. Objízdná trasa vede přes Kraslice, Rotavu, Šindelovou, Krásnou Lípu. Občané celého regionu také zjistili, že mají zatopené či vodou odříznuté chatové a zahrádkářské osady.

„Byl jsem si natočit naši chalupu v Podlesí na Sokolovsku. Je tam obrovská vodní laguna. Soused říkal, že je to vždy, když Němci upustí vodu z přehrady a ta se poté vylije z koryta Svatavky," řekl jeden z občanů Sokolova.

Voda zpomalila také dopravu v celém Karlovarském kraji. Kromě několika uzavřených silnic byly potíže i na železnici. Vlaky se například zastavily v pondělí nad ránem na trati mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou, kde se z podmáčené půdy vyvrátil strom. Ten pak spadl přímo přes koleje. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a zhruba po dvou hodinách byl provoz opět obnoven.

„Dálkové vlaky nabírají řádově desítky minut. K žádnému jinému přerušení nedošlo," popsal situaci na železnici Vladimír Omelka, šéf Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Karlových Varech. Hladiny řek a potoků během dne kolísaly.

Třetí stupeň povodňového nebezpečí dosáhla řeka Ohře v Karlových Varech Drahovicích z neděle na pondělí. Ráno pak klesla na druhý stupeň.

„Jesenickou přehradu jsme upustili, aby byla připravená na případnou další vodu, naopak na Skalce jsme odtok snížili," řekl Deníku mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Na řece Odravě u Chebu stále platí druhý povodňový stupeň. Mimo to hladina potoka vzrostla i v obci Lipoltov u Chebu, kde starosta obce Tuřany vyhlásil první povodňový stupeň. Voda z potoka zatopila několik pastvin a zahrad. Lidé ale doufají, že se počasí umoudří.

„Myslím si, že u nás není situace úplně nejhorší," řekla k záplavám Marie Hlaváčková z Chebu, která bydlí nedaleko obce Lipoltov.

„Mám za to, že například v Praze je situace mnohem vážnější, a věřím tomu, že tam mohou být ohroženy lidské životy. Opravdu jim to nezávidím. I když se tu rozlil Lipoltovský potok, jako už mnohokrát předtím, lidé v jiných částech republiky zažívají neuvěřitelnou pohromu," dodala.