Přesně před dvěma lety Deník informoval o zdražení vodného a stočného na rok 2021. Tehdy se ceny navýšily o 4,5 procenta na 84,50 korun včetně DPH za jeden kubík. O takto nízkém zdražení a takovýchto cenách si ale obyvatelé Karlovarského kraje můžou od 1. ledna příštího roku jen zdát. Vodné a stočné totiž v rámci území, které spravuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech a pod něž spadá valná část okresu Karlovy Vary, se zdraží o téměř 16 procent. Sazba ale zůstává nižší, než tomu bude na Sokolovsku a Chebsku. Tam si obyvatelé za spotřebovanou vodu připlatí ještě více. Redakci Deníku o tom informoval Miroslav Vaněk, místopředseda sdružení, který je zároveň náměstkem karlovarské primátorky.

"Současná cena včetně DPH za vodné a stočné je pro obce v rámci našeho sdružení 90,88 korun. Od 1. ledna dojde k navýšení, které činí 15,77 procenta. Od Nového roku tak lidé zaplatí za jeden kubík vody 105,21 korun," uvedl Vaněk.

Podle něho i tak ale karlovarská Vodakva, tedy dodavatel vody na Karlovarsku, bude jedním z nejlevnějších v regionu. "Na Chebsku lidé za jeden kubík vody zaplatí od 1. ledna 111,65 korun, na Sokolovsku pak dokonce 119,02 korun," upřesnil místopředseda sdružení. Maximální rozdíl ve vodném a stočném v Karlovarském kraji tak bude od Nového roku činit dokonce více než 14 korun.

V cukrárně Cakepoint začíná výroba vánočního cukroví.
Cukroví pod 500 korun? Za tyto peníze ho nevyrobíte, říká karlovarská cukrářka

Jak Vaněk dodal, nejhůře je na tom v republice Kladensko, kde se počítá s navýšením na 139 korun za jeden kubík vody. Nejlevnější má být naopak na Plzeňsku, kde se plánuje cena 102,46 korun za tisíc litrů vody.

"Rostoucí ceny se pochopitelně projevují i v ekonomice vodáren, které musí reflektovat na rostoucí vstupní náklady. Ty byly extrémní, což se nakonec muselo promítnout do konečné ceny za jeden kubík vody," konstatoval Vaněk.

Zároveň ubezpečil, že se lidé v Karlovarském kraji nemusejí obávat odběr vody omezit. V některých částech republiky totiž hrozí, že pokud začnou lidé s vodou šetřit, její cena paradoxně půjde nahoru. "V našem regionu evidujeme velké navýšení spotřeby pitné vody, která za letošní rok oproti tomu loňskému vzrostla o 15 procent," dodal místopředseda sdružení, který nedokázal ale potvrdit, zda za zvýšený odběr může letošní velké sucho.

Statistiky uvádějí, že jeden člověk za jeden jediný den spotřebuje 88 litrů vody. Za jeden rok je to 32 kubíků. V průměru čtyřčlenná rodina zaplatí na Karlovarsku za vodu v příštím roce 13 467 korun, na Sokolovsku pak 15 235 korun. Pro srovnání - za rok 2021 to bylo v obcích na Karlovarsku 10 816 korun.