Dopomohly k tomu jak podzimní deště, tak i současné sněhové přeháňky, které v nížinách rychle roztávaly a rovnou se vsakovaly do země. Jestli tento stav vydrží až do léta, lze nyní těžko odhadnout.¨„V září i v říjnu napršelo v Karlovarském kraji daleko více srážek, než je dlouhodobý průměr. Jen za září a říjen spadlo v kraji pětkrát více srážek než před patnácti lety. A přitom říjen patří k nejsušším měsícům v roce,“ informoval Rudolf Kovařík z meteorologické stanice v Šindelové.

Právě v Karlovarském kraji prší a sněží daleko častěji než například na Moravě nebo ve východních Čechách. „Počasí v kraji ovlivňuje oceánské proudění, to má za následek proměnlivost počasí. Zbytek republiky je pak pod pevninským prouděním, tudíž je například na Moravě daleko větší sucho než u nás,“ vysvětlil Rudolf Kovařík.

VALDŠTEJNŮV  dub v Okrouhlé.
Památné stromy fascinují


Stavy podzemních vod by měly minimálně do jara vydržet. „Teď nám často sněží a v nížinách sníh rychle odtává, protože tam přes den teploty dostoupají k +2°C, tím pádem se veškerý rozpuštěný sníh hned vsákne do půdy a následně se dostává až do podzemních vod,“ sdělil Rudolf Kovařík. „Na horách samozřejmě většinou sníh zůstává, ale až přijde obleva, postupně se bude rozpouštět i tam a vsakovat se také. Letos jsou na horách velmi dobré sněhové podmínky, což je výborná zpráva nejen pro provozovatele lyžařských areálů, ale pro nás všechny, protože z toho můžeme odvodit, že tání napomůže dalšímu doplnění podzemních vod,“ upřesnil Rudolf Kovařík.

To, že voda v podzemí nechybí, zapříčiňuje i fakt, že v těchto dnech není téměř žádný odpar, takže skoro všechny dešťové a sněhové srážky se vsakují do podzemí. I vegetace spotřebovává v tuto chvíli málo vody, protože je v útlumu, takže to hladině podzemních vod velmi přispívá.

A jaký vývoj počasí můžeme očekávat v následujících dnech? „Dynamické počasí v našem kraji bude pokračovat ve stejném duchu, jako jsme nyní zvyklí. V noci půjdou teploty pod bod mrazu, takže musím řidiče varovat před ledovkou a námrazou. A přes den na horách zůstanou kolem nuly, v nížinách se mohou dostat až k +3°C. Takže vše, co napadne, zase roztaje a opět se vsákne do půdy. V dalších týdnech nevylučuji nástup teplot pod -10°C,“ dodal Rudolf Kovařík.

Jak jsme žili v Československu. Ilustrační foto
Zapojte se do nového projektu Jak jsme žili v Československu