„ZZS KVK pokračuje, dle svého plánu, s obnovou vozového parku. Tato obnova vozového parku byla zahájena vloni v listopadu, kdy bylo uvedeno do provozu pět nových sanitních vozů a jeden vůz Rendez-vous. Stejný počet vozidel byl pořízen i nyní," uvedla Petra Bakurová, mluvčí ZZS KVK.

„V současnosti je všech pět sanitních vozidel pro lékařskou výjezdovou skupinu, takzvaných Rendez-vous vozů, nových a s dostatečnými zálohami. U sanitních vozů rychlé zdravotnické pomoci čeká ZZS KVK ještě na dodávku 14 vozů z projektu Zvýšení akceschopnosti Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Po jejich dodání bude vozový park výrazně omlazen. Pouze sedm sanitních vozů, které jsou ovšem ve velmi dobrém stavu, pak zůstane z původního vozového parku. Ale obměna je čeká v nejbližších letech," řekl ředitel ZZS KVK Roman Sýkora.

Něco k technické specifikaci nových vozidel pro záchranku v Karlovarském kraji doplnila mluvčí Petra Bakurová: „Jedná se o vozy Volkswagen Transporter T5 s pohonem 4x4, s elektronickým stabilizačním programem, tepelnou a zvukovou izolací sanitního prostoru a dalšími speciálními úpravami. Automobil Rendez-vous je vozidlo značky Škoda Yeti kombi s pohonem 4x4, multifunkčním palubním počítačem a se zvýšenou ochranou podvozku pro špatné cesty.

„Co se týče financování 14 vozů, které dorazí v listopadu, jedná se o necelých 80 milionů korun, z nichž je téměř 68 milionů dotace z Evropské unie, 12 milionů tvoří spoluúčast Karlovarského kraje," upřesnil první náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Ze zmíněných peněz se pokryje jak nákup 14 nových sanitek rychlé zdravotnické pomoci, tak dodávka mobilního technologického vybavení do všech sanitních vozů. Oněch 14 vozů se již vyrábí a za dva měsíce budou uvedeny do provozu, specifikace technologického vybavení sanitek je ještě v jednání. Diskutuje se o systému eHealth, který představuje nový způsob komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi a obsahuje tablet s dokovací stanicí přímo ve voze. Jedná se také o mobilní modem a RoadScan, tedy kameru se záznamem umístěnou na předním skle sanitek,"doplnila Bakurová.