IVANA KALINOVÁ

Dva týdny, od 21. ledna do 3. února, bude trvat velká technická odstávka Vřídelní kolonády. Zastaví se tak kromě jiného veškeré dodávky vřídelní vody do balneoprovozů.

„Odstávka je nezbytná kvůli technické údržbě vřídelních prostor pro veřejnost i v technickém zázemí," vysvětluje ředitel karlovarské Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka.

Podle jeho slov jsou odstavení termální vody a uzávěrka kolonády načasovány do nejméně problematického ročního období.

„Ačkoli jsou v současné době balneoprovozy většinou otevřeny i bez zimních přestávek, odběr termální vody je právě v lednu nejnižší a lázeňská sezona je po vánočních a silvestrovských svátcích nejslabší. Proto si tuto dobu pravidelně vybíráme na odstávku," vysvětlil ředitel Trnka.
A čeho se oprava Vřídla a Vřídelní kolonády týká?

„Musíme brát v potaz stáří této kolonády, zub času se zde už přece jenom projevuje," zdůraznil ředitel Trnka. V plánu je tak demontáž kamenných obkladů, sondáže, na řadu přijde i tradiční čištění pitných stojánků rozmístěných podél haly Vřídelní kolonády, odpadních rozvodů a kanálů, akumulačních nádrží a souvisejících rozvodů či osvětlovacích těles, která jsou v desetimetrové výšce. Údržbou projdou hlavní vstupní automatické dveře, sociální zařízení se připravují na další sezonu a zaměstnanci Správy přírodních zdrojů a kolonád samozřejmě provedou celou řadu dalších stavebních prací. Od kamenických, truhlářských až po sklenářské.

Pod podlahou kolonády, kde se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody, jsou i prostory, kde vřídlovcem „obrůstají" karlovarské suvenýry, například tak zvané „kamenné růže". Ve staré části vřídelního podzemí je pro veřejnost zpřístupněna trasa Podzemí Vřídla. I tyto prostory čeká odstávka, ovšem ty se znovu otevřou až na zahájení lázeňské sezony.

Po dobu, kdy budou Vřídlo a Vřídelní kolonáda uzavřeny, budou mít návštěvníci k dispozici Mlýnskou a Tržní kolonádu i Altán pramene Svobody, kde se provozní odstávka neplánuje.

Ovšem po dokončení nezbytných oprav na Vřídelní kolonádě dojde na nutnou a nezbytnou opravu i Mlýnského pramene. „Ač se to nezdá, i zde se bude jednat o složitou údržbu," doplnil ředitel Trnka.

Vřídlo a Vřídelní kolonáda

- Vřídlo je oficiální název pro největší pramen termální vody v Karlových Varech. Výstřik Vřídla ve formě Vřídelní fontány se nachází v centru Karlových Varů ve Vřídelní kolonádě. Voda je v blízkém okolí kolonády jímána čtyřmi účelovými vrty až 88 metrů hlubokými a potrubím rozváděna přes separační a akumulační nádoby do jednotlivých balneoprovozů.

- Vřídelní kolonáda je jednou ze čtyř kolonád v Karlových Varech.

- Vřídelní kolonáda zastřešuje Vřídlo a čtyři jiné ochlazené vývěry vřídelní vody o teplotách 30, 50, 50, 72 a 72 °C.

- Současná podoba Vřídelní kolonády pochází ze 70. let, kdy byla otevřena 11. května 1975 jako architektonický počin architekta Jana Otruby ve funkcionalistickém slohu. Dříve zde stála kolonáda z 19. století