Nadcházející sobota bude v Krajkové patřit oblíbeným westernovým hobby závodům, které pořádá místní Windy Hill Ranch. Děti i dospělí tu poměří síly hned v několika jezdeckých disciplínách, na vítěze, ale i třeba nejlépe sladěnou dvojici čekají medaile a další krásné ceny. O westernu, jeho disciplínách, ale i o bojích s nepřízní počasí a organizátorských strastech a radostech prozradily více za pořadatelský tým Pavlína Bártlová a Kristýna Semorádová. Jarní hobby závody začínají v areálu ranče v sobotu v 9:30, součástí programu bude i ukázka poslušnosti psů, vodění dětí na koních, malování na obličej nebo hry pro děti i dospělé.


Jak dlouho už tradice westernových závodů v Krajkové trvá?

Poprvé jsme závody uspořádali před třemi lety. Od té doby se tradice drží a závody se na Windy Hill Ranchi konají dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim.

Co vás k uspořádání závodů vůbec vedlo?

Původně šlo především o přátelské setkání příznivců westernového ježdění, chtěli jsme se poznat a sblížit s lidmi z okolí, pro něž jsou koně také nedílnou součástí života.

Jaké jste si pro závodníky nachystali disciplíny a v čem spočívají?

Jako první přijde na řadu trail, kde jezdec s koněm musí překonat řadu rozmanitých překážek a úkolů. Například přejít s koníkem plachtu nebo paletu, otevřít branku nebo zvednout jablka z košíku – to vše přímo ze sedla koně. Další disciplínou bude barrel racing, což je rychlostní disciplína, kde se jezdecké dvojice snaží co nejrychleji proběhnout určenou trasu kolem tří barelů. Další rychlostní disciplínou pak bude oblíbená štafeta pro dva jezdce s jejich koňmi. Soutěže jsou připravené vždy v několika kategoriích, účastnit se mohou i méně pokročilí jezdci a děti – v disciplíně trail dokonce i ty úplně nejmenší, samozřejmě s vodičem.

Co musí koně a jejich jezdci na takové závody umět?

Základem všeho je alespoň průměrná poslušnost koně a klidná ruka jezdce. Vše ostatní je také trochu o štěstí, kde velkou roli hraje stres, a to jak na straně jezdce, tak také i zvířete. Někteří koně bývají z cizího prostředí nervózní, nebo prostě jen nemají svůj den…

Jak dlouho dopředu s přípravou závodů začínáte?

Vzhledem k tomu, že jsme obklopeni fajn lidmi, kteří nám vyjdou v řadě věcí vstříc, tak nám stačí vyvíjet aktivitu k přípravě asi měsíc dopředu. Nejsložitější je realizace samotných závodů a koordinace lidí, kteří se na přípravě podílí.

Pořádáte na ranči ještě nějaké další akce?

Další akcí, kterou jsme poprvé zrealizovali v loňském roce, je podzimní Hubertova jízda. Měla obrovský úspěch a stala se tak opravdu nádhernou tečkou uplynulé sezony. Trasa jízdy vedla údolím nádrže Horka s nádhernou, doslova westernovou scenérií přírody. Jen jezdcům občas připravila nějaké to překvapení…

Přihodilo se někdy v průběhu některé vaší akce něco neočekávaného?

Průběh akcí vždy ovlivňují vody a různé povětrnostní vlivy, které často dokážou opravdu překvapit. Příroda je prostě nevyzpytatelná, ale nakonec vždy vše dobře dopadlo. Vtipným zážitkem bylo například to, když nám na stanu vítr odnesl střechu, a to přímo v průběhu závodu. I to se ale podařilo vyřešit s úsměvem, koňáky zkrátka už jen tak něco nezaskočí.

Proč jste si zvolili zaměření právě na western? V čem se liší od anglického ježdění?

Western jsme si vybrali zejména z důvodu, že je to k přírodě a koním nějak bližší. Provádíme vyjížďky v krajině, která je pro western prostě stvořena. Z našeho pohledu je anglie příliš svázaná a postrádá volnost projevu jak koně, tak jezdce. Western je koním a lidem na Windy Hill Ranchi prostě bližší.

Budou se závodů účastnit i nějací domácí závodníci?

Z našich závodníků se bude účastnit asi 10 jezdců, a to 4 v kategorii dospělí a 6 dětiček. U dětiček jde zejména o to, aby se s koníky sblížily, užily si toho nádherného kontaktu člověka s koněm a odnesly si jen krásné zážitky.