Aplikace vznikla v rámci projektu Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům. „Ten představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů,“ řekl policejní mluvčí Jakub Kopřiva. „Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vloupání do obydlí,“ vysvětlil.

Hlavním nástrojem projektu je již zmíněná mobilní aplikace, kde lidé najdou základní informace a návody. Aplikace je k dispozici na Google Play nebo v App Store. „Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ doplnil Kopřiva.

Zloději si vybírají především odlehlá a špatně zabezpečená obydlí. Jejich pozornost upoutají i chalupy, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli. Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni najít také uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken. Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Cennější věci je lepší nenechávat vůbec přes zimu v objektech.

Policisté se tak kvůli nedostatečně zabezpečeným objektům stále vydávají do terénu. V uplynulých dnech ve spolupráci se strážníky kontrolovali chatové oblasti na Chebsku, Františkolázeňsku a Mariánskolázeňsku.