Smutný případ je ale hodně výjimečný, mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová dlouho vzpomíná, kdy k podobné události sanitka vyjížděla. „Nepamatuji si, kdy v Karlovarském kraji blesk někoho usmrtil. Něco podobného se stalo před několika lety na koupališti Michal u Sokolova, ale tam zasažený člověk přežil," poznamenala mluvčí.

Manžel ženy zasažené v zahrádkářské kolonii v Tuhnicích po telefonu komunikoval se záchrannou službou a prováděl resuscitaci. Také záchranáři se při sobotní události ještě pokoušeli ženu oživovat, ale bez úspěchu. Zásahu bleskem na místě bohužel podlehla.

Mluvčí krajské záchranky nedoporučuje lidem vycházet při bouřce zbytečně ven. Větší nebezpečí zásahu bleskem pak hrozí v otevřeném terénu nebo na vyvýšeném místě poblíž železných konstrukcí nebo osamocených stromů. Nebezpečí se zvyšuje rovněž při koupání.

Brána do zahrádkářské osady nad KV Arenou byla v pondělí uzamčená, několik lidí tady ale na zahrádkách pracovalo. O případu se ovšem nechtěl nikdo z nich bavit. Nechtěli ani říci, kde k neštěstí došlo.

Za tragédií stojí podle meteorologa Rudolfa Kovaříka neuvěřitelná shoda náhod. V oblasti, kde se neštěstí stalo, se podle něho nashromáždilo velké množství energie, kvůli které se blesk spojil se zemí. „Takový blesk, to je pravděpodobnost 1:80 milionům," řekl Kovařík. 

Úder blesku naopak zázračně přežil před lety student v Sokolově. Stalo se tak v létě v roce 2006. Tehdy devatenáctiletý mladík se vydal koupat na tamní koupaliště Michal. Obloha se rychle zatemnila a plavčík vyhnal lidi z vody. Když se mladík na břehu sušil ručníkem, blesk udeřil do řetízku, který měl na krku. Po úderu blesku byl student při vědomí, avšak neměl cit v nohou. S fialovými fleky pod očima a vypáleným černým kroužkem na krku od řetízku skončil na jednotce intenzivní péče. Během několika dní se zotavil.

Více než dvě desetiletí už pořádá sportovní taneční tábory v regionu taneční mistr Vladimír Hána z Chebu. A jaké jsou jeho zkušenosti s bouřkami?

„Naštěstí nás nikdy blesk neohrozil. Za ta léta jsem organizoval tábory v Dolním Žandově, na Sorkově i u Mariánských Lázní a nikdy blesk neudeřil v naší blízkosti. Ale stále v průběhu tábora sledujeme meteorologické předpovědi a snažíme se být na nepřízeň počasí připraveni. Navíc se převážná část programu všech letních turnusů odehrává přímo v areálu tábora. Takže při bouřce vždy dokážeme děti v rychlosti dostat do bezpečí společenské místnosti," dodal Vladimír Hána.

Jedenáct let už stojí v popředí organizování letních příměstských táborů v chebském muzeu Milena Pečárková z Chebu a ta také neeviduje žádné neštěstí způsobené bleskem. „Jen si vzpomínám, že asi před pěti lety při závěrečném vystoupení dětí na chebském hradě nás najednou překvapila ohromná bouřka s blesky a přívalovým deštěm. Všichni jsme se však stačili schovat a naštěstí se nikomu nic nestalo," vzpomínala.