Zatímco Čechům, kteří se řídí gregoriánským kalendářem, vánoční období skončilo na Tři krále, pravoslavně věřícím začalo právě včera. Také ruské Vánoce ale ochromila koronavirová pandemie, a tak v pravoslavném chrámu svatých apoštolů Petra a Pavla v Karlových Varech museli redukovat počet návštěvníků při tradiční bohoslužbě. „Kapacitu jsme omezili na patnáct lidí. Dali jsme to na vědomí dopředu, takže se zájemci o bohoslužbu mohli včas napsat na seznam. Šlo hlavně o starší lidi,“ informoval představitel chrámu. Normálně přitom bohoslužbu navštíví i tři stovky lidí a kvůli velkému zájmu se do chrámu ani nevejdou a postávají na ulici.

Rusové tvoří v Karlovarském kraji početnou skupinu, řada z nich jsou věřící. Ne všichni, obzvláště ti, kteří žijí v Čechách už dlouhé roky, ale dodržují jen pravoslavné vánoční tradice.

Například rodina Ullerspergerových z Karlových Varů slaví oboje Vánoce. Julia Ullespergerová žije v České republice už 15 let a s manželem, který je Čech, mají dvě dcery – Stefanii a Kláru. Stefi se navíc narodila 7. ledna krátce po půlnoci, takže rodina slaví jeden svátek za druhým. „Držíme české i pravoslavné Vánoce. I my 23. prosince připravujeme stromeček a dárky nadělujeme druhý den,“ říká Julia Ullerspergerová.

7. ledna pak slaví hlavně narozeniny Stefanie. „Toho dne už tolik vánočních dárků děti nedostávají. Tradičně ale chodíváme v této době na návštěvy, připravujeme dobrá jídla,“ pokračuje Karlovaračka.

Během pravoslavných vánočních svátků dělává hodně maso, třeba i rybu a husu. „Na štědrou večeři jsme ale i 7. ledna měli bramborový salát s malými řízečky,“ dodává Julia Ullerspergerová.