Námětem cvičení složek integrovaného záchranného systému byla nehoda dopravního letadla na lince Moskva Karlovy Vary s jednašedesáti lidmi na palubě.

„V určeném prostoru letecké havárie připravili hasiči několik autovraků a několik desítek částí autovraků, které simulovaly trosky zříceného letadla,“ informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Na dvou místech v době zahájení cvičení začaly trosky hořet. První záchranáři, kteří dorazili na místo, museli provést průzkum místa události, odhadnout rozsah nehody, počet i závažnost zraněných a také počet záchranných složek ke zvládnutí zásahu.

Jedním z hlavních cílů cvičení bylo vyzkoušet metodu třídění zraněných osob při události s vysokým počtem zraněných. „Při této metodě jsou osoby roztříděny do čtyř skupin přímo na místě události podle závažnosti zranění a teprve podle tohoto třídění jsou odsunuty na stanoviště záchranné služby,“ uvedl Martin Kasal.

„Záchranná služba následně určuje, jakým způsobem a s jakou prioritou jsou zranění převezeni do zdravotnického zařízení,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Radek Hes. Nejvážněji zraněné transportoval vrtulník do karlovarské a plzeňské nemocnice. Další osoby pak sanitky převezly do simulovaného zdravotnického zařízení v objektu vojenských hasičů Hradiště. Na místě působila i skupina první psychologické pomoci.

„Cvičení se zúčastnily čtyři stovky záchranářů. S ohledem na vysoké množství zraněných byl v rámci cvičení aktivován traumaplán, na místě tak zasahovaly posádky záchranné služby z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Cvičení se zúčastnilo sedmnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů,“ dodal Martin Kasal.