I když Záchrannou stanici handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě čeká velké stěhování a areál už nyní doslova mizí před očima, stačí se zvířecí záchranáři bez problémů starat o poraněná a zesláblá zvířata. Novým přírůstkem je například mládě lišky, které se stalo doslova miláčkem dětí. Dostalo jméno Cácorka a možná už za pár týdnů se dočká vypuštění do volné přírody. Teď si pochutnává na masu, myších a kuřatech.

Mládě lišky nalezli lidé v Ostrově. Bylo opuštěné a zesláblé. Podle správce stanice Vladimíra Tomáše Smolíka by jen těžko přežilo. „Lištička si sama nic neuloví. Nyní se o ni postaráme, a až povyroste, vypustíme ji do přírody," řekl správce. Liška dostala jméno Cácorka, stejně jako její předchůdkyně. „Ta se také stala miláčkem návštěvníků stanice. Brali jsme ji jako člena rodiny, chodila s námi domů, běhala po bytech. To tahle lištička je plachá a bojí se lidí," líčí Smolík.

Ten nyní intenzivně pracuje na bourání voliér a dalšího zázemí, kde stanice sedm let umisťovala poraněné dravce a další zvířata. Drosera dostala výpověď z obecních pozemků, a jak Deník včera informoval, bude se stěhovat na soukromé pozemky přímo na Bublavě. Stěhování se ale zvířat nedotkne. „Oplotíme nový areál a rychle postavíme nové zázemí, tak aby zvířata stěhování co nejméně pocítila. Nemůžeme si ani dovolit na čas přerušit záchranu zvířat. To prostě nejde. Vše zvládneme," říká Smolík jednoznačně.

Od začátku letošního roku se Drosera postarala už o 180 zvířat. Přímo ve stanici má aktuálně i káně s rozpětím křídel přes metr. Právě poraněné křídlo přivedlo dravce do Drosery. „Kontroluji ho každý den, ale ještě by mělo problém létat," poznamenal. Hned vedle káněte je umístěný výr, kterého lidé našli zesláblého. Ten bude také už brzy vypuštěn.

Současné pozemky musí Drosera opustit do konce října. Nový areál bude rozsáhlejší. Kromě zázemí pro fungování stanice tam bude vybudovaná i naučná stezka. Do areálu bude mít pozdějí přístup i veřejnost, aby se mohla na zvířata přijít podívat.