Záchranná stanice handicapovaých živočichů Drosera v Bublavě dostala od obce výpověď z nájemní smlouvy. Jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji musí po sedmi lety opustit do konce června obecní pozemky v prostorách bývalé skládky. O výpovědi z nájmu rozhodla pětice zastupitelů jednohlasně s tím, že Drosera údajně dlouhodobě porušuje nájemní smlouvu. Její správce a provozovatel Vladimír Tomáš Smolík nařčení odmítá. Za ukončením nájemní smlouvy vidí dlouhodobé neshody s vedením obce.

„Obec argumentuje tím, že soustavně porušujeme nájemní smlouvu. Ani jednou nám ale nepřišlo do ruky nic, že by to tak bylo," konstatuje Smolík. „Před posledními komunálními volbami jsme kandidoval za opoziční ODS a dostal se do zastupitelstva. Starosta Jirsík mi tehdy řekl, že mi nedá nic zadarmo. Radnice nám hází klacky pod nohy a nelichotivě o nás mluví na veřejnosti," pokračoval.

Jirsík to odmítá. „Drosera porušuje nájemní smlouvu soustavně. Na obecních pozemcích staví i přesto, že obec o tom ani neinformuje. Bez povolení tam vyrostly voliéry a další zařízení. Poslední tečkou bylo, když se tam objevil mobilheim, taktéž bez povolení. Drosera navíc postavila načerno přípojku na elektřinu. Vše se pak dohání, dodatečně legalizuje. Zastupitelé už prostě řekli dost. Neničíme činnost Drosery, ať zvířata zachraňuje dál, ale provoz stanice v Bublavě je prostě problémový," reagoval Jirsík.

Smolík připouští, že při výstavbě elektrické přípojky udělala stanice chybu. „Vše se ale dalo dodatečně do pořádku. Stejně jako s mobilheimem. Dostali jsme ho sponzorsky a netušili, co vše je pro jeho uvedení do provozu nutné. Ano, měli jsme se více ptát, ale obec z mého pohledu využila každé chyby, aby nás z Bublavy dostala," doplnil. Přiznal, že Drosera dostala za mobilheim pokutu od kraslického stavebního úřadu 11 tisíc korun. Smolík přitom reagoval i na nařčení, že stanice stavěla načerno. „Ať se každý přijde podívat. Ony načerno postavené objekty jsou prosté dřevěné voliéry."

Co teď? Ptá se sama sebe Drosera. Pomoc přichází ze sousedních Kraslic, které by eventuelně o záchranou stanici, která ročně zachrání stovky zvířat, stály. Město nabídlo Droseře volné pozemky u řeky v blízkosti hranic. „Je to ideální místo, dobrý přístup k řece. Budeme nápomocní," řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika. „Čeká nás velké stěhování, rozebírání voliér a stavba nových. Pokud ale vše nevyjde, může se stát, že činnost ukončíme," doplnil Smolík.

Záchranná stanice oficiálně fungovala na Bublavě sedm let. Kromě stanice tam postavila i naučnou stezku. Ročně ji navštíví až tři tisíce lidí. Droseru každý rok podporuje kraj, města, obce, řada jednotlivců, i celé školy. Například kraj poskytuje roční příspěvek 100 tisíc korun.