Bublava – Na materiální i finanční pomoc dobrovolníků a široké veřejnosti se bude muset spolehnout Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera v horské Bublavě na Sokolovsku. Zastupitelé jí nečekaně vypověděli smlouvu, a tak musí po letech kvůli údajnému porušování nájemní smlouvy opustit obecní pozemky. Pryč už přitom měla být stanice do konce května. Drosera to však nestihla. „Zatím nám nic oficiálně nepřišlo. Máme už nicméně náhradní pozemky přímo na Bublavě, ale stěhovat se ještě nestíháme. V tuto dobu se totiž rodí ptačí mláďata, a tak každý den vyjíždíme, protože ptáčata vypadávají z hnízdišť, jsou poraněná a musíme je i krmit," řekl správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.

Obec Droseře vyčítá, že porušovala nájemní smlouvu, když stavěla voliéry bez vědomí obce a bez povolení tam umístila i mobilheim. Načerno prý budovala i elektrickou přípojku. „Vše se dodatečně legalizovalo. Proto jsme řekli stop," vysvětlil rozhodnutí obce starosta Igor Jirsík. Správce Smolík připustil, že chyby stanice udělala, ale ve výpovědi vidí spíše osobní invektivy. „Nemá cenu se už k tomu vracet. Důležité je, že místní podnikatel nám nabídl pozemky. Vše nyní dolaďujeme a čeká nás velké stěhování," poznamenal.

Těší ho, že se za stanici postavily stovky lidí, kteří se podepsali pod petici za záchranu stanice. Podporu našla Drosera, která je jediná svého druhu v Karlovarském kraji a ročně zachrání stovky zvířat, i u firem, měst a obcí. „Teď se nám hlásí dobrovolníci, že pomohou se stěhováním. Musíme rozebrat voliéry a vše přemístit. Nový pozemek budeme muset nejprve oplotit a následně začneme stavět. V první řadě vše pro zvířátka. Příští rok se pak pustíme do zázemí pro veřejnost, aby zase mohli lidé chodit jako dříve," doplnil správce Smolík.

Drosera spustila už od 1. června veřejnou sbírku. Lidé mohou posílat peníze na opětovné vybudování stanice na transparentní účet 3474062389/0800.