V nejistotě se jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji ocitlo, před několika měsíci, když ji zastupitelstvo kvůli neshodám vypovědělo nájemní smlouvu z obecních pozemků. Ihned se však stanici začala nabízet s pomocí města z okolí či podnikatelé s náhradními pozemky. „Pomocnou ruku chtělo podat hned devět subjektů, od města Kraslice až po německé město Klingenthal. To mě velice překvapilo," říká správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.

Drosera nakonec definitivně zůstane v Bublavě, a to jen o několik stovek metrů dál. Pozemky nabídl stanici místní podnikatel. „Budeme mít ještě mnohem více místa. V první řadě postavíme vše pro zvířátka. Následně připravíme stanici i pro veřejnost, aby se zase mohly děti chodit na zvířata dívat," řekl Smolík.
Podle rozhodnutí obce musí Drosera opustit pozemky, kde dříve byla skládka, do konce října.

Drosera už rozebrala podstatnou část voliér a dalšího zařízení. Teď čeká na povolení, aby nové pozemky mohla oplotit a pustit se do budování. Spoléhat přitom musí i na dobrovolníky, kteří s výstavbou nové stanice pomohou. „Musíme stěhování bleskově stihnout, neboť nechceme přerušit ani na jeden den zásahy k poraněným zvířatům. Až novou stanici oplotíme, přemístíme tam zvířata, která u nás nyní jsou. Některá jsme už rozmístili do jiných stanic na západě Čech, ale třeba i do Prahy. O další se starají známí a třeba mláďata mám už nastěhovaná doma, protože kvůli krmení vyžadují intenzivní péči," líčí Smolík.

Těší ho, že pomoc se nabídla i ze sousedního Německa. Nabídku ale musela stanice odmítnout. „Pokud bychom sídlili v Německu, na každé zvíře bychom kvůli převozu přes hranice potřebovali zdravotní průkazy. Němci by přitom chtěli, abychom zasahovali i tam. To bychom ale technicky nezvládli," dodal.
Jen od začátku roku zachránila Drosera už téměř dvě stovky živočichů. Nejčastěji jde o vypadlá ptáčata z hnízd nebo o dravce popálené od stožárů vysokého napětí.

Tento týden ale skončil v rukou zvířecích záchranářů třeba i ježek propíchnutý vidlemi. Ve stanici se nyní starají i o mládě lišky, které dostalo jméno Cácorka. Lidé ji našli zesláblou v Ostrově.