Záchytné zařízení pro psy na ranči Vránov chystá semináře ohledně výcviku psů. První se připravuje už na 26. října a bude řešit především vodění psů na vodítku.
„Semináře plánujeme pořádat vždy jednou měsíčně. Určeny budou hlavně pro pejsky, co prošli naším útulkem, a jejich nové majitele. Otevřeny ale budou i široké veřejnosti. Něco si z toho odnese každý, kdo se o svého psa a jeho výcvik zajímá," vysvětluje Veronika Fazekašová ze záchytného zařízení. Kurzy povede společně s Vandou Říhovou, která se v současné době v útulku věnuje výcviku psů.
„S Vandou jsme začali spolupracovat, když se do útulku dostali někteří problémovější psi, s nimiž jsme si sami nevěděli rady. Obecně se dá říct, že u nalezeného psa člověk nikdy neví, čím si prošel. Mladý, nezkažený pes třeba na okřiknutí zareaguje klidně, u týraného psa je to ale úplně něco jiného. Jeho reakce se nedá nikdy předvídat, může být agresivní, zaútočit," popisuje Fazekašová. „S takovým psem se pak nedá pracovat podle starších výcvikových metod, založených především na respektu a podrobení psa. Sháněli jsme tedy někoho, kdo bude psy motivovat pozitivně, kdo bude hledat jiné možnosti, jak je cvičit. A Vanda Říhová se ukázala jako ideální volba," tvrdí. Říhová se mimo jiné účastnila i mistrovství světa v dogdancingu. V záchytném zařízení už nyní pracuje nastálo.
„Pozitivní motivace je takový nový trend ve výcviku psů," doplňuje Vanda Říhová. „Spočívá v podstatě v tom, že pes nedostává zákazové povely. Majitel se učí, jak s ním komunikovat a jak číst signály, které mu pes vysílá. Pejsci s námi totiž komunikují neustále, jen my to často neumíme přečíst," směje se cvičitelka.
Svoji filozofii chce sokolovský útulek předávat v rámci bezplatných seminářů. „První z nich bude zaměřen na řešení tahání na vodítku," vysvětluje Říhová. „S tím je často spojená i agrese na ostatní psy. Příčina obvykle není v psovi, ale v samotném majiteli." Podle cvičitelky seminář ukáže výhody i nevýhody různých metod, s jejichž pomocí lze psy tahání odnaučit. „Netvrdíme, že naše metoda je jediná nebo nejlepší. Ukážeme její pozitiva i negativa a nastíníme i další způsoby, jak lze psa cvičit," dodala Říhová.
O tématech dalších seminářů rozhodnou zčásti sami účastníci. Na konci vždy proběhne diskuze o nejčastějších problémech, které se psy řeší.
„Nejčastěji majitele trápí například přístup k dětem, vytí v bytě nebo ničení věcí," vyjmenovala Fazekašová. „To vše lze účinně vyřešit. Všechny semináře budou přístupné zdarma. Pokud někdo bude chtít přispět útulkovým pejskům například konzervou, budeme ale samozřejmě rádi," dodala.