Výcviková videa pro každého majitele psa připravuje záchytné zařízení na ranči Vránov. Pokroky s psími mazlíčky tak budou moci jejich majitelé dělat přímo v teple domova. Ochuzeni ale nebudou ani příznivci tradičních výcvikových kurzů. V pořadí třetí kurz především pro adoptivní majitele nalezenců z útulku plánuje zařízení na únor.

„Při práci v útulku nám prochází pod rukama mnoho psů se špatnými zkušenostmi, z nevyhovujících podmínek, někteří přímo zanedbaní a týraní. A se všemi psy se potřebujeme nějak domluvit, navrátit jim důvěru k lidem a také realizovat jejich výcvik – ale příjemnou formou a hlavně takovou, které porozumí. I proto jsme se rozhodli přiblížit naše metody výcviku formou krátkého videa, kdy předvedeme, jaké cviky pejsky učíme a jakým způsobem. V těchto videích budeme jako hlavní aktéry používat pejsky z útulku – a to jak ty, kteří již dané cviky ovládají, tak ty problémové nebo nově příchozí. Tato videa pak budou k dispozici na našich webových a facebookových stránkách," prozradila Veronika Fazekašová ze záchytného zařízení. Kromě videí s jednotlivými cviky jako je sednutí, lehnutí a podobně plánuje zařízení do budoucna i shrnutí nejzásadnějších problémů majitelů psů. "Na internetu lze aktuálně nalézt mnoho způsobů výcviku psa, a některé nás velmi rozesmutňují. Stále můžete objevit různé metody založené na negativních trestech – škrtící obojky, dloubání či jiné tlaky vyvíjené na psa. Je to přitom velká škoda, protože psa si pořizujeme jako kamaráda a parťáka, výcvik by ho měl bavit stejně jako nás," vysvětluje Fazekašová důvody, proč se pro elektronické kurzy rozhodli. Již delší dobu využívá zařízení krátkých videozáznamů na prezentaci psích nalezenců k adopci. Spolupracovat na tvorbě videí bude i zkušená cvičitelka Vanda Říhová.

Pokračování ale budou mít i klasické výcvikové semináře přímo na ranči Vránov. „Přímý kontakt s pejskem a jeho majitelem je v případě výcvikových problémů nenahraditelný. Další ze série kurzů plánujeme zrealizovat ještě tento měsíc. Konkrétní datum a téma prozradíme už brzy," uvedla Fazekašová. Na minulých kurzech přinesly instruktorky cenné rady, jak získat psovu pozornost, jak jej odnaučit tahat na vodítku nebo se vyhnout agresivním reakcím. „Kurzy jsou především skvělou příležitostí, jak psa socializovat a vyzkoušet jeho reakce i v rušnějším prostředí. Navštěvujeme je velice rádi," řekla jedna z pravidelných účastnic Petra Sládková.