Ty se podel informací od pojišťoven šplhají v celém kraji ke čtyřem milionům korun. Na Sokolovsku napáchaly otřesy země škody zejména v horské Stříbrné na Kraslicku. Lidé tam od víkendu hlásí na obci popraskané komíny a omítky.

Jeden komín tam byli hasiči v sobotu zkontrolovat, rozebrali ho a zakázali majiteli domu v něm topit. „Byl to také jediný výjezd, který jsme v souvislosti s otřesy země měli," sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Lidí ale na tísňové linky volalo více, spíše ale byli jen vystrašení.

Obec Stříbrná přijímá od víkendu informace od lidí. Během víkendu se na radnici obrátilo asi pět majitelů objektů, kteří mají popraskané komíny. „Další se ozvali v pondělí. U jednoho rodinného domu praskla i terasa, která zřejmě bude muset být zbourána," řekl dnes starosta obce Boris Jirsík.

Radnice nabídla místním pomoc při ohlašování škod. „Je nutné nahlásit škodu po zemětřesní na Geofyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Na jejich stránkách je jednoduchý makroseismický formulář, který pak slouží jako podklad pro pojišťovny. My s tím můžeme pomoci, neboť ne každý může formulář takto vyplnit. Stačí tedy přijít na obecní úřad, formuláře jsme vytiskli a odešleme je následně do ústavu," doplnil Jirsík s tím, že i samotné radnice se otřes dotkl. Objektu úřadu popraskalo zdivo. Po škodách pátrají i v sousedních Kraslicích. „Nezaznamenali jsme však jediný podnět od lidí. Nicméně nadále zjišťujeme, zda nebyl nějaký objekt poškozen a zda někdo z obyvatel nepotřebuje pomoc," řekl v pondělí starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Podle Geofyzikálního ústavu bylo zemětřesení nejsilnější minimálně od roku 1986. Možná bylo ale jedno z nejsilnějších za více než sto let. Pozorovatel počasí z klimatologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík se přiklání k první variantě. Region podle jeho slov pocítí otřesy zřejmě i nadále.